THK yolsuzluklarının altından İYİ Parti’li tanıdık bir isim çıktı: Ali Kıdık

Orman yangınları ile mücadele aralıksız devam ederken gözler günlerdir, çalışmayan yangın söndürme uçaklarının sahibi Türk Hava Kurumunda! THK'nın uçak kaldıramaz hale getirildiği çöküş süreci ise cevap bekleyen onlarca soru barındırıyor.

Gündem 05.08.2021, 16:29
THK yolsuzluklarının altından İYİ Parti’li tanıdık bir isim çıktı: Ali Kıdık

THK’yı 2 milyar dolar civarında bir borç batağının içine sürükleyen ve işlevsiz hale getiren süreçte çok sayıda yetkilinin adı geçti.

Uzun süre emekli generallerin ve yakınlarının çiftliği olarak anılan kuruma mahkemece Kayyum atamasına giden yolda yargılananlar, ceza alanlar oldu.

İktidar kanadından yapılan "uçakların kullanılabilir olmadığı" yönündeki açıklamalara bugüne kadar itibar etmeyen CHP, genel başkanı aracılığı ile bu durumu kabul etti. THKyı ziyaret eden Kılıçdaroğlu hükümet yetkililerinin açıklamalarını doğrular nitelikte bir demeç vererek, bugün çalışmalara başlansa, uçakların en erken 3 ay sonra havaya kaldırılabileceğini duyurdu!

Peki Türkiye Cumhuriyetinin köklü kurumun geldiği bu noktanın arkasında ne gibi çarpık ilişkiler var? THK nasıl 2 milyar TLye yakın borcu olan bir kurum haline getirildi? SuperHaber önemli bilgilere ulaştı...

OKLAR TANIDIK BİR İSMİ GÖSTERİYOR

THK’yı bu duruma düşüren süreçte tanıdık bir isim dikkat çekiyor.

İYİ Partili Ali Kıdık.

Bu isim İYİ Parti İBB Meclis Üyesi aynı zamanda İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olan sektör gazetecisi Ali Kıdıktan başkası değil...

SuperHaber’in edindiği bilgilere göre THKnın içinin boşaltılmasında 2013-2019 yılları arasında yaşanan ve "karanlık dönem" olarak gösterilen süreç önem taşıyor.

MİLYONLUK VURGUNLAR!

Her büyük orman yangınında gözlerin çevrildiği Türk Hava Kurumunda 440 milyon liralık yolsuzluk tespit edildiği iddiası geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmişti.

Kürşat Atılgan başkanlığındaki eski yönetimin, Japon bir firma ile sözleşme imzalarken kurum aleyhine 2 milyon 697 bin dolarlık indirim yaptığı, eski yönetim kurulu üyelerinin de kurumu 1 milyon 379 bin lira zarara uğrattığı öne sürülmüştü.

Ayrıca Ali Kıdıka THK Üniversitesince 367 bin 859 lira aktarıldığı saptandı. Bu paranın iadesi için de başvuru yapıldı.

Ali Kıdıkın danışmanlık yaptığı konunun ise THYden THKya pilot eğitimi kapsamında öğrenci değişim programından ibaret olduğu belirtiliyor. İki köklü kurum arasındaki bu programa neden bir "aracı" gerektiği ise cevapsız kalan sorular arasında...

SEZGİN BARAN KORKMAZIN THKDA NE İŞİ VAR!?

Hakkında mali soruşturma açılan Firari iş adamı Sezgin Baran Korkmazın THK yönetimine seçilmesine aracı olan kişinin de Ali Kıdıktan başkası olmadığını iddiası dile getirildi.

Eski havalimanı muhabiri Ali Kıdıkın sahibi olduğu sektörel internet sitesi aracılığıyla THK hakkında şantajvari haberler yaptığı ve yönetimin değişmesinde medya ayağını oluşturduğu da iddialar arasında.

Bu çerçevede, THKnın eski başkanı emekli tümgeneral Osman Yıldırımın görevden alınması ve Kürşat Atılganın bu göreve getirilmesi için büyük bir operasyon yürütüldüğü öne sürülüyor. Buna bağlı olarak, Kıdıkın sahibi olduğu Airporthaber adlı internet sitesinin bu noktada THK aleyhine "operasyonel" haberler yapmış olması dikkat çekici.

Yıllarca süren bu operasyonlar süresince THKnın kaç gayrımenkulünün satıldığı, hangi para transferlerinin yapıldığı konusunda kapsamlı bir araştırma yapılması, gazeteciler dahil kurumdan nemalanan isimlerin mal varlığının araştırılması gerekiyor.

Kaynak : Süperhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı