Türk havacılık tarihinde yeni sayfa

Bayraktar Akıncı'nın 1360 kilogram yükle 13 saatten fazla uçması milli SİHA'ların ulaştığı seviye açısından oldukça kritik. 'Türk havacılık tarihi için yeni bir sayfa açıldı' diyen uzmanlar, Akıncı'nın 'çok rollü' bir platform olacağı görüşünde.

Gündem 12.07.2021, 20:46
Türk havacılık tarihinde yeni sayfa

Sertaç Aksan

Türkiyenin yerli ve milli SİHAlarıyla ilgili uzun zamandır hem ülkemiz medyasında hem de uluslararası basında haberler yapılıyor. Suriye sahasındaki başarının ardından yurt içinde sıkça konuşulan SİHAlarla ilgili kimi çevreler abartmayın dediğinde aslında akıllarda tek bir soru vardı. Gerçekten de milli SİHAlar bizim gözümüze mi çok başarılı geliyordu?

AKINCI TİHA 1 tonun üzerinde yükle 13 saat 24 dakika uçtu

Sonrasında önce Libya hemen ardından Karabağda gördük Türk SİHAlarını. Zaten bu iki kritik virajın ardından iş öyle bir noktaya geldi ki; abartmayın diyenler dahi yurt dışındaki çok seçkin mecralarda Türk SİHAlarını öven haber, köşe yazısı ve makaleleri paylaşmaya başladı. Gelinen noktada dünya SİHAlarımızı enine boyuna tartışıyor, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çoğu başkentte Türk SİHAları rol model olarak kabul ediliyordu.

Türk SİHAları zamana meydan okuyabilecek mi?

Bayraktar TB-2 ve ANKA-Snin rüzgarı eserken içten içe çekince duyduğumuz bir husus daha belirdi. Türkiye bu alandaki başarılarının devamını getirebilecek miydi? Daha net bir dille soracak olursak Türk SİHAları zamana meydan okuyabilecek miydi?

Biz bunları düşünürken bir anda Baykar Savunmanın Akıncısı, TUSAŞın Aksunguru girdi hayatımıza. Hedefler, prototipler, ilk uçuşlar derken bir süre sonra en uzun sürede havada kalma ve uçuş yüksekliği gibi rekorları konuşur olduk. Anlaşılan o ki Türkiye, TB-2 ve ANKA-Sten devraldığı kendi sınıfında en iyisi bayrağını daha da yükseğe taşıyacaktı.

İşte böyle bir dönemde Baykar yeni bir açıklama daha yaptı ve önemli bir video paylaştı. Görüntüleri izlediğimizde, Nüfuz Edici Bomba (NEB) taşıyan Akıncı SİHAnın 13 saatten daha fazla havada kaldığını gördük. Peki bu ne demekti? Bir SİHAnın NEB taşıması ya da yaklaşık 1360 kilogram yükle 13 saatten fazla gökyüzünde süzülmesi neden önemliydi?

Akıncının kabiliyetlerini gördüğümüz bir video

Bu soruların yanıtını almak için Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan ile konuştuk. Doğan da bizim gibi videoyu izlemiş ve gerçekten de etkilenmişti. "Kuşkusuz, Türk havacılık tarihi için oldukça önemli bir başarı" diyerek girdi söze ve nedenlerini de hemen arkasından anlatmaya başladı.

Her şeyden önce bir insansız platformla bu kadar fazla yük taşımak, bu yükü oldukça yüksek irtifalarda da muhafaza etmek ve 13 saat gibi hiç de azımsanmayacak bir süreye çıkmak platformun kabiliyetini gösteriyordu.

Ayrıca, 1360 kilogram faydalı yük kapasitesiyle bir insansız hava aracı çok daha büyük ve etkili faydalı yükleri taşıyabilirdi ve bu da operasyonel olarak farklı hedefleri imha etmek anlamına geliyordu.

Türkiyenin çok rollü bir SİHAsı olacak

Doğan anlatırken kısaca araya girmek istiyoruz çünkü Türkiyede genellikle faydalı yük = mühimmat gibi yanlış bir denklem dolanıyor zihinlerde.

Kadir Doğan da faydalı yük kapasitesinin sadece mühimmat özelinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve "Bu kapasite içerisinde örneğin SAR (Sentetik Açıklıklı Radar) ve AESA gibi radarlar ile çeşitli görüntüleme ve elektronik harp sistemleri olabilir. Yine çeşitli sinyal istihbaratı kabiliyetleri kazandıracak alt sistemlerin de entegrasyonu yapılabilir. Günün sonunda bir insansız hava aracının bu kadar fazla yük taşıyıp, uzun sürelerde havada kalabilmesi onu çok rollü bir araç haline getirebilir ki bu da her açıdan büyük bir kabiliyet. Akıncının NEB taşıdığı videoyu izlerken aklıma gelen en önemli hususlardan biri de bu oldu. Türkiye son derece gelişmiş bir çok rollü SİHAya kavuşacak" bilgisini paylaştı.

KAPAT [X]
Bu kadar ağır yükle böylesine kusursuz bir iniş çok zor

Hava platformları için yüklü bir şekilde kalkmak gerçekten de ciddi bir sınav ama çok ağır bir yükle iniş yapabilmek daha zor bir sınav. Akıncının NEB taşımasını değerlendirirken Kadir Doğan konuyu iniş sırasındaki kusursuzluğa getiriyor:

"Bunlar artık platformun hizmete girişi öncesi son testler. Bu testler ile platformun her açıdan kabiliyetlerini görmeye başlıyoruz. Her hava aracının bir uçuş zarfı bulunur. Bu uçuş zarfı, platformun tasarımının en başında belirlenir ve tasarım süreci boyunca çeşitli değişikliklere uğrayabilir. Bu uçuş zarfı aynı zamanda aracın sınırlarını, performansını ve temel karakteristiklerini gösterir. Gördüğümüz tüm bu testlerdeki nüanslar da Akıncı adına kritik veriler içeriyor.

Son test görüntüsü de bunlardan biriydi... Akıncı, üzerinde NEB gibi ağır bir mühimmatı gövde altında taşıyarak iniş yapmayı başardı. İniş sırasında ise göze çarpan bir nokta mevcut. Daha önce de çeşitli iniş videolarında gördüğümüz gibi Akıncı önce arkadaki iki tekerini yere koyup, sonrasında bir süre sonra ön iniş takımını da yere koyarak inişine devam ediyor. Bu iniş tipine ise havacılıkta flare adı veriliyor. Akıncının TB2 gibi otonom iniş kabiliyetine sahip olduğunu biliyoruz ve bu tipteki bir inişi otonom olarak yapmak hele de böyle gövde altında yer alan ağır mühimmat ile yapmak gerçekten önemli bir kabiliyet."

Havada kalış süresi ya da en yüksek irtifaya ulaşmak neden önemli?

Kadir Doğan, Akıncının son videosunu yorumlarken aslında biraz daha özelden genele gitmek istiyor ve kendisinden iki farklı bilgiyi yorumlamasını istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Akıncının 38 bin feetin üzerine çıktığı bilgisi gelmişti ki bu bir rekordu. Diğer tarafta ise Aksungurun 49 saat gibi bir süreyle havada kalış rekoru kırdığını biliyoruz. Bunların neden önemli olduğu konusunu netleştirmek adına Doğanın görüşlerini soruyoruz.

Seyir irtifası ve havada kalış süresinin bir hava aracı için en önemli karakteristik parametrelerden biri hatta en başta gelenlerinden olduğunu söylüyor Doğan.

Önce, Aksungurun 49 saat havada kalmasını değerlendiriyor ve "Çok büyük bir başarı. En genel haliyle yorumlarsak bu durumu; Aksungurun çok iyi bir aerodinamik tasarıma, çok iyi bir uçuş kontrolüne ve oto pilota sahip olduğunu hemen anlıyoruz. Zira bunlar olmadan böylesine bir hava aracının bu kadar süre havada kalması mümkün değil" bilgisini paylaşıyor.

Akıncının irtifa rekorunun da kritik olduğuna işaret ediyor Doğan. Anlattıklarından, yüksek irtifalarda hava araçlarının seyri oldukça zor bir durum olduğunu ve özellikle 20 bin feet üzerinde havanın çok farklı davrandığını, basıncın düşüp, sıcaklıkların aniden değişebildiğini, çok farklı hava olayları meydana geldiğini öğreniyoruz.

Bu irtifalarda bu kadar uzun süre sorunsuz bir şekilde kalabilmek için çok farklı parametrelerin birbirinden hem bağımsız hem de koordineli olarak kusursuz çalışması gerektiği bir gerçek.

Akıncının da Aksungurun ortaya koyduğu performans oldukça büyüleyici. Paylaşılan bilgiler, yayınlanan videoları haberin başında sorduğumuz Türk SİHAları zamana meydan okuyabilecek mi? sorusuna evet yanıtını vermemizi sağlamakla kalmıyor, yakın geleceğe daha da ümitli ve beklentilerimizi yükselterek girmemizi sağlıyor. Anlaşılan o ki, Türk SİHAları uzun bir süre daha dünya kamuoyunu meşgul etmeye devam edecek.

TRT
 

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08