'Türkevi' ile Türkiye diplomasinin merkezinde yer alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Eylül'de BM Genel Kurulu için gideceği ABD'deki ikili temaslarını, açılışını yapacağı Türkevi'nin yeni binasında gerçekleştirecek.

Gündem 15.09.2021, 08:48
'Türkevi' ile Türkiye diplomasinin merkezinde yer alacak

Başkan Erdoğan, kurmaylarına Manhattanda yapılan yeni Türkevi binasından övgüyle bahsetti. Türk motifleri taşıyan lale şeklinde göğe yükselen, 20 bin metrekare alana sahip 35 katlı Türkevinin BM binasına yakınlığı ve konumu nedeniyle de Türk diplomasisine önemli katkılar sağlayacağına işaret etti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Eylülde BM Genel Kurulu için gideceği ABDdeki ikili temaslarını açılışını yapacağı Türkevinin yeni binasında yapacak.

Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde kurmaylarıyla bir araya gelerek ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğanın ABD ziyaretinde gündeminde Dünya 5ten büyüktür sözü çerçevesinde BMde reform yapılması ve düzensiz göç olacak.

BM Genel Kurulunda bir konuşma yapacak olan Erdoğanın göç, iklim değişikliği, terör gibi konularda dünya liderlerine mesajlar vermesi bekleniyor. Başkan Erdoğan, BM ziyaretinde ikili görüşme yapacağı liderlere Daha adil bir dünya mümkün kitabını hediye edecek.

Öte yandan Başkan Erdoğan, kurmaylarına Manhattanda yapılan yeni Türkevi binasından övgüyle bahsetti. Türk motifleri taşıyan lale şeklinde göğe yükselen, 20 bin metrekare alana sahip 35 katlı Türkevinin BM binasına yakınlığı ve konumu nedeniyle de Türk diplomasisi önemli katkılar sağlayacağına işaret etti. Erdoğan, kurmaylarıyla yaptığı son toplantıda Fransa yargısının Lafarge kararını da değerlendirdi.

Fransız firması Lafargeın teröre destek verdiği yönündeki iddialarını ilk kez Başkan Recep Tayyip Erdoğan dile getirmişti. Başkan Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili yaptığı konuşmasında Fransız şirketi Lafargeı işaret ederek, "Oralara gelen o mikserler çok ilginçtir. Mikserler kimin? Lafarge. Lafarge kimin? Fabrikaları var orada.

O tünellerin halini gördük. Bu tünellerin içinden değişik yerlere giden yaşam alanları var. Bütün bunlar ortadayken batı bize hala neyin hesabını soruyor?" demişti. Fransa Yargıtayının geçen hafta verdiği kararı değerlendiren Erdoğan, Lafargenin DEAŞa rüşvet verdiğini, bununla beraber terörü finanse ettiğini daha önce Avrupa Birliği üye ülke liderleri ile yaptığı görüşmelerde defalarca dile getirdiğini ancak bunun hep kulak ardı edildiğini anlattı. Erdoğan " Fransa Yüksek Mahkemesi tarafından konunun belgelenmiş olması önemli bir konu" ifadesini kullandı.

Eda Işık

Sabah

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31