Türkiye'den Japonya'ya velayet savaşı

Sema Kobayashi, Japon eşi Ataru Kobayashi'ye kendisine şiddet uyguladığı ve çocuğunu göstermediği gerekçesiyle boşanma ve velayet davası açtı. Çocuğunu alamadan evden kovulduğunu, Japonya'daki kadın sığınma evine yerleştirildiğini anlatan Sema Kobayashi, "Çocuğumu almak için orada da velayet davası açtım. Çocuğumu almadan Türkiye'ye dönemem" dedi.

Gündem 12.10.2020, 12:22
Türkiye'den Japonya'ya velayet savaşı

Hürriyetten Özge Eğrikarın haberine göre: Mimar Sema Kobayashi (45), 7 yıl önce evlendiği Japon Ataru Kobayashinin (45) kendisine şiddet uyguladığını ve çocuğunu göstermediğini iddia ederek boşanma ve velayet davası açtı.

İstanbul Aile Mahkemesine açılan davanın dilekçesine göre Japon Ataru Kobayashi ile Sema Kobayashi sosyal medya üzerinden tanıştı. Ataru Kobayashi, Sema Kobayashiyi görmek için İstanbula geldi ve kendisini inşaat mühendisi olarak tanıttı. Aralarındaki sohbet aşka dönüşen çift evlenme kararı aldı. 2013de evlenen Kobayashi çiftinin bir erkek çocukları dünyaya geldi. Ancak evlilikleri Sema Kobayashinin eşi Ataru Kobayashinin inşaat mühendisi olmadığını öğrenmesi üzerine çatırdadı. Sema Kobayashi, çocuğu için bu evliliği sürdürme kararı aldı. Evlendikten sonra Ataru Kobayashi herhangi bir işte çalışmadı, evin tüm ihtiyacını Sema Kobayashi tek başına karşıladı.

KAVGACI KİŞİLİĞE BÜRÜNDÜ

İddiaya göre Ataru Kobayashinin eşine karşı davranışları değişti, asabi ve kavgacı bir kişiliğe büründü. Eşine sürekli kötü davranan Ataru Kobayashi, Türkiyede hiçbir şekilde iş aramadı. Davalının kavgacı tutumu, Sema Kobayashinin ilk eşinden olan çocuğunun okuluna da yansıdı. Sema Kobayashinin okuldan gelen çocuğunun bir gün başka bir çocuk tarafından fiziksel saldırıya uğradığını öğrenen Ataru Kobayashi, okula gitti ve çocuğu bularak darp etti. Ailenin şikayeti üzerine Ataru Kobayashi hakkında basit yaralama suçundan dava açıldı. İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucu Ataru Kobayashinin cezası hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilerek ertelendi.

EVDEN KOVULDU

Ataru Kobayashi, ailesini Türkiyede bırakarak Japonyaya gitti. Japonyada ağır şekilde böbrek yetmezliği, şeker ve kalp rahatsızlığı nedeniyle yatağa bağımlı hale gelen Ataru Kobayashiye bakacak kimsesinin olmaması üzerine Sema Kobayashi küçük çocuğunu da alarak Japonyaya gitti. Yatağa düşen eşine bakan ve onu iyileştiren Sema Kobayashi, Japonyada bir otelin resepsiyonunda çalışmaya başladı. Ancak iddiaya göre eşi Ataru Kobayashi, Sema Kobayashiyi Japon bir kadınla aldattı. Sema Kobayashi, bu durumu sorması üzerine 7 Mayısta eşinin fiziksel saldırısına uğradı ve evden kovuldu. Kimsesiz kalan Sema Kobayashiye Japon hükümeti sahip çıktı. Japonyadaki kadın sığınma evine yerleştirilen ve 6 aydır burada yaşayan Sema Kobayashi, çocuğunu alabilmek için Japonyada velayet davası açtı.

Türkiyeden Japonyaya velayet savaşı
Sema Kobayashinin annesi muhabirimiz Özge Eğrikara konuştu.


ÇOCUĞU İÇİN VASIFSIZ İŞÇİ

Türkiyede de boşanma ve velayet davası açan Sema Kobayashinin avukatı Taylan Gökmen, "Sema hanım yatağa bağımlı olan eşi için 20 yıllık mimarlık işini bırakıp çocuğunu alarak Japonyaya gitmiş ve onu iyileştirmiştir. Tüm tazminatını eşinin hastalığı için harcayan Sema hanım karşılığında ise eşi tarafından ihanete uğramış, şiddet görmüş ve kapı dışarı edilmiştir. Japon hükümeti Sema hanımı sığınma evine yerleştirmiştir. Türkiyede mimarlık yapan Sema hanım, Japonyada geçimini sağlamak için bir fabrikada vasıfsız işçi olarak çalışmaktadır. Can güvenliği olmadığı için korunma altına alınan Sema hanım, Türkiyedeki oğlu ve annesiyle günde sadece bir saat görüştürülmektedir. İzole altında bir hayat süren Sema hanım, çocuğunu alabilmek için bunlara katlanmaktadır. Oradaki velayet davasında Japon hükümeti 3 avukat atadı. Ataru Kobayashinin Türkiyede bir çocuğa uyguladığı şiddet dosyasını Japonyaya gönderdik. Velayet davasındaki süreci bekliyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33