Türkiye Fransa'dan kaçanların El Dorado'su

Fransa'da baskılara dayanamayıp İstanbul'a yerleşen iki Müslüman kadının, Selma Ajam ve Karine Boissieux'un hikayesine yer verdiği haber Fransa'da ses getirdi. Le Croix gazetesi habere vurguda bulunup, bazı Fransız Müslümanlarının 'Hicret'i örnek alarak Türkiye'ye yerleşme imkanlarını araştırdığını yazdı. Türkiye, Müslümanlar için 'zenginliğe sahip efsanevi şehir El Dorado'ya benzetildi.

Gündem 23.10.2020, 10:44
Türkiye Fransa'dan kaçanların El Dorado'su

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun İslami kurumlara karşı yürüttüğü faşist uygulamalar karşısında ülkedeki Müslümanlar gözlerini, dinlerini daha rahat yaşayabilecekleri ülkelere çevirmiş durumda. Bu ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Katolik kilisesine yakın Fransız gazetesi La Croix bu yeni yönelime bir haberiyle dikkat çekti. Yeni Şafak muhabiri Hatice Sakanın, Fransada baskılara dayanamayan iki Müslüman kadın, Selma Ajam ve Karine Boissieuxnun, Fransayı terk edip İstanbula yerleşme hikayelerine yer verdiği haberine, Fransadan gelen olumlu tepkiler örnek gösterildi. "Türkiye Fransız Müslümanların gönlünü nasıl kazanıyor" başlıklı haberde, Türkiyenin Fransız Müslümanlar için her geçen gün bir çekim merkezine dönüştüğüne dikkat çekildi. Haberde, "Bu kişiler için Türkiye ideal bir durak." değerlendirmesine yer verildi.

SOSYAL MEDYADA POZİTİF TEPKİ

Haberde, Davut Paşa adlı hesabın Facebookta, "Fransada büyümüş ve biri sonradan İslamı seçmiş ve ülkedeki İslamofobik iklimden kaçarak, özgür olabildikleri Türkiyeye gelmiş iki tesettürlü kadın" sözleriyle Yeni Şafakın haberini paylaştığı ve habere pozitif tepki geldiği belirtildi. Fransadaki internet kullanıcılarının da bu habere tepkisinin, "Elhamdülillah, ben de Türkiyeye göç etmeyi düşünüyorum", "Aynı şey diğer Müslüman ülkelerde de geçerli olur inşallah" yorumlarıyla olumlu karşılandığına işaret edildi. Bazı kullanıcılar ise, "Bu, Türk hükümetinden gelen bir teşvik olarak görülebilir mi?" sorusunu sordu.


HİCRETİ ÖRNEK ALIYORLAR


Conflans-Sainte-Honorinede 16 Ekimde bir coğrafya öğretmeninin öldürülmesi ve sonrasında hükümet tarafından açıklanan sert uygulamalar Müslümanlar arasında zaman zaman yinelenen bir tartışmayı yeniden canlandırdı; "Kalalım mı gidelim mi?" Yaşanan her saldırıda kendilerine yönelik olumsuz tepkilerle birlikte hayallerini ve sorunlarını paylaşıyorlar ve "Hz. Muhammedin Mekkeden Medineye hicretini" hatırlıyorlar.


EFSANEVİ ŞEHİR EL DORADO KARŞILAŞTIRMASI

Le Croix, Türkiyenin Fransız Müslümanlar gözünde efsanevi şehir El Dorado niteliğini kazandığını belirtti. El Dorado miti, Latin Amerikada büyük zenginliğe sahip altından bir gizli şehir olarak anlatılıyor.

İki Türk genç kıza polis şiddeti
Fransada, iki Türk genç kız polis şiddetine ve ayrımcılığına maruz kaldı. Hatice Bayezit ve kuzeni Sevim Kocatürk, 17 Ekim Pazar günü akşama doğru yemeğe çıktıkları sırada polisin kendilerini trafik kontrolü için durdurduğunu ifade etti. Polisin kimlik kartlarını istediğini ancak kimlikleri üzerlerinde olmadığı için aradıkları Sevim Kocatürkün annesinin kimlikler ve aracın evraklarını getirdiğini aktaran Bayezit, polisin kendi kimlik kartının fotoğrafını çektiğini söyledi. Genç kızları trafik kontrolünde durduran polis, maske takmadıkları için kendilerini uyaran kızları darbetti. Polis, kızlara "Burası sizin ülkeniz değil, siz buranın kurallarını bilemezsiniz" ifadeleriyle sözlü tacizde de bulundu. Bir görgü şahidi, "Polisin itelediği anne yere düştü. Kızlar da polise Buna hakkınız yok, niye itiyorsunuz dedi. Bir polis, kızın elbisesini yırttı. Annesini de arabanın arkasına sürükledi" ifadeleriyle olayı anlattı.

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13