Yaptırım beklentileri boşa çıkabilir

Fransa zorluyor fakat AB, Türkiye'ye yaptırım konusunda tek ses değil. Diplomatik kaynaklar "Yaptırım çıksa bile sembolik olur" görüşünde.

Gündem 10.09.2020, 13:39
Yaptırım beklentileri boşa çıkabilir

Doğu Akdenizde Türkiye ile yaşanan gerilimi ABye taşıyarak Ankarayı zor durumda bırakmayı hedefleyen Atina, 24-25 Eylülde toplanacak AB liderler zirvesine kilitlendi. Yunanistan, Fransa ile birlikte zirvede Türkiye aleyhine yaptırım kararı çıkartılmasını amaçlıyor. Ancak, AB ülkelerinin Türkiyeye yaptırım konusunda birlik olmadığı ve Atina bu beklentisinin boşa çıkacağı belirtiliyor.

SICAK BAKMIYORLAR

Çok sayıda AB ülkesinin Türkiyeye yönelik yaptırıma sıcak bakmadığını belirten diplomatik kaynaklar, Fransanın bu ülkelere baskı kurmasıyla yaptırım kararı çıksa bile bunu Türkiyenin etkilemeyeceği, sadece sembolik bir nitelik taşıyacağına işaret ediliyor. Kaynaklar, İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra bazı Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinin Türkiyeye yaptırım kararını desteklemediğine dikkat çekiyor. AB Dönem Başkanı Almanyanın ise Brexit, Çin ile ilişkiler, Rusya ve Belarus ile gerilim ve ayrıca salgının oluşturduğu ekonomik sorunların çözülmesi gibi ağır bir gündemde Türkiye ile bir bunalım yaşamak istemediği ifade ediliyor.

YAPTIRIMLAR SONUÇSUZ KALMIŞTI


AB, geçtiğimiz yıl Türkiyenin Doğu Akdeniz faaliyetlerinden dolayı sınırlı etkisi olan bir yaptırım dizisini uygulamış ama olumlu bir sonuç elde edememişti. Yeni bir yaptırım kararının alınmasının Ankara-Brüksel ilişkilerini son derece olumsuz etkileyeceği; özellikle mülteciler, ticari ilişkiler ve güvenlik gibi diğer alanlardaki iş birliğine de zarar verebileceği değerlendiriliyor.

NATO UZLAŞMA İÇİN DEVREDE

Öte yandan, Doğu Akdenizdeki gerilimi düşürmek için Türkiye-Yunanistan askeri heyetlerinin bugün NATO karargahında bir araya gelmesi bekleniyor. NATO Askeri Komite Başkanlığında Brükselde gerçekleştirilecek toplantıda Ayrıştırma Usulleri görüşülecek. Daha önce 8 Eylülde yapılması planlanan toplantı bugüne ertelenmişti.

ŞER GÜÇLER TOPLANIYOR

MED7 olarak bilinen Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bugün Fransanın Korsika adasında bir araya gelecek. Elysee Sarayından yapılan açıklamada söz konusu toplantıdaki ana gündem maddesinin "Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde uzlaşının geliştirilmesi olabileceği" bildirildi. Açıklamada "Forumdaki görüşmeler Doğu Akdenizde yaşanan gerilimler bağlamında Avrupa Konseyinin Türkiye ile ilişkiler konusunda 24-25 Eylül tarihlerinde alacağı kararların belirlenmesi hususuna da yardımcı olacaktır" denildi.

SELÇUK BÖKE

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29