Yargıtay eski Yaver'e 'asıl fail' dedi, müebbet verdi

15 Temmuz davasında Cumhurbaşkanlığı eski başyaveri Ali Yazıcı'ya verilen 18 yıllık ceza Yargıtay'ın itirazıyla müebbet hapse çevrildi. Yazıcı'nın suikast girişiminin asıl faillerinden olduğu hükmüne varıldı

Gündem 22.10.2020, 13:21
Yargıtay eski Yaver'e 'asıl fail' dedi, müebbet verdi

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana suikast girişimi, Anayasayı ihlal ve iki polis memurunun şehit edilmesine yönelik davada 18 yıl hüküm giyen Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Ali Yazıcı için yerel mahkemenin cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince cezanın az olması nedeniyle bozulmuştu. Tekrar ele alınan dosyada daha önce "suikaste yardım ve yataklık ettiği" gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verilen Ali Yazıcının olayın "asli faili" olduğu hükmedilerek cezası müebbet hapse çevrildi.

Temmuz ayındaki karar duruşmasının ardından gerekçeli kararını kaleme alan Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine göre Ali Yazıcı, Cumhurbaşkanı Başyaveri olmasına rağmen, 15 Temmuz gecesi boyunca Cumhurbaşkanı ile hiçbir şekilde temas kurup emir ve talimatlarını isteme gereği duymadı. Yazıcının darbeci askerlerle eylem ve fikir birlikteliği içerisinde olduğu değerlendirmesi yapılan karara göre, darbe girişimi kapsamında Cumhurbaşkanına suikast suçunun planlama, hazırlık ve organizasyonu içinde yer alan ve başyaver olan Yazıcının suikastin başarıyla tamamlanması bakımından yapılan iş bölümünde yer aldı.

Aynı davada müebbet hapis cezası alan Dalaman Deniz Hava eski Üs Komutanı Cenk Bahadır Avcı da suikast girişimi suçundan beraat etmişti. Avcıya Anayasaya ihlal ve darbeye yardım ve yataklık suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Mahkeme verdiği kararda takdir hakkını kullanarak ceza indirimi yapmadı.

Hayrettin Şaşmaz

Sabah

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13