Yasin Börü dosyasında gelişme.. 'Katliamdan HDP sorumlu'

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, 6-8 Ekim soruşturmasında, sokak olayları ve Yasin Börü'nün öldürülmesiyle ilgili temyiz kararında HDP'yi işaret ettiği ortaya çıktı

Gündem 20.10.2020, 15:17
Yasin Börü dosyasında gelişme.. 'Katliamdan HDP sorumlu'

25 Eylülde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kobani olayları olarak bilinen terör olayları ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, gözaltına alınan 20 şüpheliden Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ve eski HDPli vekillerin de aralarında bulunduğu 17 kişi tutuklanmıştı. Devam eden soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca geçtiğimiz günlerde eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında da tutuklama kararı verildi. 6-7 Ekim 2014te yaşanan Ayn el-Arap (Kobani) olayları soruşturmasıyla ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesinin sokak olayları ve Yasin Börünün öldürülmesi ile ilgili geçen şubat ayındaki temyiz kararında da HDPyi işaret ettiği ortaya çıktı.

YARGITAY: İSYANA DAVET

Yargıtay kararında, HDP Genel Merkezinin sosyal medya hesabından ve HDP Merkez Yürütme Kurulundan (MYK) acil çağrı başlığıyla paylaşılan "Halkımıza acil çağrı; Kobanide durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobaneye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halkımızı sokağa çıkmaya ve sokakta olanlara destek vermeye çağırıyoruz" mesajıyla vatandaşların HDP tarafından silahlı bir direniş ve isyana davet edildiğine yer verildi.


SANIKLAR TERÖR SUÇLUSU SAYILACAK


YARGITAY 16. Ceza Dairesi, gerek PKK/KCK üst yönetimi, gerekse HDPnin yaptığı çağrılar sonucunda, DEAŞ terör örgütünce masum insanlara yönelik terör eylemlerinin yarattığı kaos ortamından istifade edildiğini kaydetti. Sanıkların PKK/KCK ile ilişkilerinin bulunup bulunmadığı belirlenmemiş olsa da eylemlere katıldıkları, gerçekleştirdikleri saldırılar nedeniyle terör örgütü mensubu olmasa da, örgüt adına suç işleyenlerin terör suçlusu sayılacağı ve örgüt üyesi gibi cezalandırılacakları" kararda vurguladı.

Dilhan Dumanoğlu

Sabah

Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42