Yıllardır PKK'yı görmezden gelen İran'dan sürpriz anlaşma

Türkiye'nin İran ile Irak merkezi hükümetine, PKK kamplarının boşaltılması için ısrarlı baskıları sonuç verdi. İran, Türkiye ile ortak operasyon konusunda anlaştı. Son 1 ayda PKK'nın İran topraklarındaki saldırılarını arttırması da Tahran'ın tavrında etkili oldu. Masada terör örgütünün kalesi olan Sincar'daki varlığı var. Türkiye bu konuda Irak ve Bölgesel Yönetimle görüşmelere hız verirken, PKK'nın Suriye'deki yapılanmasının hamisi olan ABD de Sincar'ın tahliyesine olumlu bakıyor.

Gündem 10.09.2020, 13:45
Yıllardır PKK'yı görmezden gelen İran'dan sürpriz anlaşma

Terör örgütü PKKnın sınır ötesindeki eğitim ve lojistik kamplarına yoğun operasyonlar düzenleyen ve örgütün sözde üst düzey isimlerini etkisiz hale getiren Türkiyenin, PKK kamplarının boşaltılması için İran ve Irak merkezi hükümetine yaptığı baskılar sonuç verdi. Yıllardır PKKyı görmezden gelen İran, Türkiye ile ortak operasyon konusunda anlaştı. Masada terör örgütünün kalesi konumunda bulunan Sincardaki yapılanması da var. Türkiye, Irak ve Bölgesel Yönetimle bu konudaki görüşmelerine son dönemde hız verirken, terör örgütünün Suriyedeki yapılanmasına mühimmat ve maddi destek veren ABD de Sincarın tahliyesine yeşil ışık yaktı.

İRANDA SALDIRILAR ARTTI

Son 1 ayda PKKnın İran topraklarındaki saldırılarını artırması Tahranı da harekete geçirdi. Önceki gün düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 6. Toplantısında PKK/PJAK sorunu da ele alındı. Toplantıda İran ve Türkiyenin PJAKa karşı ortak hareket etmesi kararı alındı. Toplantı sonrası açıklanan sonuç bildirgesinde, PKK/PJAK ve bölgedeki tüm terör örgütlerinin Türkiyenin ve İranın güvenliğine karşı ortak tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi.

ORTAK OPERASYON MASADA


Ortak sınır hattında bulunan PKK/PJAK ve diğer terör örgütlerinin militanlarının eylemlerine karşı mevcut olan iş birliği mekanizmalarından tam olarak istifade etmenin önemine değinilirken, terörizm ile örgütlü suça karşı sonuç odaklı iş birliği amacıyla ortak operasyonlar dahil eş güdüm içinde adım atmanın, her iki ülkenin sorumluluğunda olduğunu vurgulandı.

Şahin Şen

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34