Yunan Cumhurbaşkanı'ndan Meis adasına tahrik ziyareti

Gayri askeri statüde olmasına rağmen Meis'e asker çıkaran Atina dün bir provokasyonda daha bulundu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, güya adanın kurtuluşunun 77. yıldönümü için Meis adasını ziyaret etti. Sakelaropulu bu fotoğrafı verirken Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Gündem 14.09.2020, 08:41
Yunan Cumhurbaşkanı'ndan Meis adasına tahrik ziyareti

Gayri askeri statüde olmasına rağmen Meise asker çıkaran Yunanistan, dün bir provokasyona daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, sözde kurtuluş günü töreni için Meis Adasına gitti. Sakelaropulu, uluslararası anlaşmalar gereği üzerinde askeri uçağın dahi uçamayacağı adaya orduya ait bir helikopterle geldi. "Meisin kurtuluşunun 77. yıl dönümü" adı altında düzenlenen törende konuşan Sakelaropulu, zor ve tehlikeli bir dönem yaşadıklarını söyledi. Ülkelerine yönelik baskı ve saldırgan söylemlerin arttığını iddia eden Sakelaropulu, Türkiyenin iyi komşuluk ve barış içinde yaşama ortamını sabote ettiğini öne sürdü.

DİYALOG SİNYALİ

Meisin, Yunanistanın hak talebinde "yüksek stratejik öneme sahip olduğunu" savunan Yunan Cumhurbaşkanı, Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu ve kimseyi tehdit etmediklerini ileri sürerek, "Türkiyenin Navtexi yenilememesi doğru yönde bir adımdır. Hepimizin arzusu normallik ve sakinliğe geri dönmek olmalıdır" diye konuştu. Bu arada Oruç Reisin Antalyada demirlemesiyle Atina-Ankara arasında bir süredir yüksek seyreden tansiyon bir nebze azaldı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğanla görüşebileceği mesajı vererek "Konuşmak, görüşmek, konuşmamak ve görüşmemekten iyidir" dedi. Atinanın Doğu Akdenizde Meis kaynaklı dayatmalarına devam edip etmeyeceği merak konusu.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 05:18
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31