Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı her yıl 19 Mayıs'ta düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma vapuru ile Samsun'a çıktığı tarih olarak ta bilinen 19 Mayıs aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı tarih olarak kabul edilmektedir Peki 19 Mayıs bu yıl hangi tarihe denk geliyor?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı her yıl düzenlenen etkinlikler ile kutlanıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Anadolu'da Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı tarih olarak kabul edilen 19 Mayıs ilk olarak 1926 yılında Cumhuriyetin kuruluşundan üç yıl sonra kutlanmıştır. Ülkemizde her yıl kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı bu sene de düzenelenen etkinlikler ile kutlanmaya devam edecek.

19 MAYIS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? 

19 Mayıs bu yıl Pazar gününe denk geliyor. Pazar gününe denk geldiği içinde okullar ve kamu kurum ve kuruluşları bu günde izinli olacak. 

 


Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2012'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.