Mesleki kariyerinde bir gün okul müdürlüğü yapmadan, İslami stk ve camianın referanslarıyla Şöhretin basamaklarını hızlıca tırmanan ve en son Rotaryenlerle ve masonlarla yaptığı protokolle, İzmir'de 27 okulu kendi elleriyle rotary kulüplerine teslim eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ile ilgili skandalllar bitmek bilmiyor.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK TBMM'de bugün  Mİlli Eğitim Bakanına verdiği yazılı soru önergesi İle şok bir iddiada bulundu.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ'nin İzmir'de yöneticilere verilen seminerlerin organize edildiği Mesleki Gelişim Akademisi adı altında TURKCEL'den aktarılan 400 bin tl paranın İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ tarafından akraba ve eş dostuna tatil yaptırarak usulsüzce harcandığı ve paranın akıbetinin ne olduğu , hakkında soruşturma açılan ve İl Müdürlüğü görevinden alınması teklif edilen Ömer YAHŞİ'nin cezasının kınamaya çevrilerek bir el tarafından korunduğunu söyleyerek   flaş iddialarda bulundu.

Gazetekritik adlı internet sitesinde yer alan habere göre ;İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yetkililerinin; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarında kullanılması şartı ile TURKCELL A.Ş. tarafından 16/11/2017 tarihinde Ziraat Bankası Konak (İzmir) Şubesi neznindeki Mesleki Gelişim Akademisi hesabına aktarılan 400.000 (Dörtyüzbin) Türk Lirası Parayı mevzuatı ve amacı dışında kullandıklarıyla ilgili olarak bir soruşturma açılmıştır. Soruşturma sonucunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin aile yakınlarının tatil amaçlı konaklama giderini TURKCELL A.Ş. tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü hesabına aktarılan paradan karşılayarak menfaat sağladığı anlaşılmıştır.” dedi.

İşte KONCUK'un soru önergesi ve kamuyunu derinden sarsacak o yolsuzluk iddiaları:

Yahşi hakkında disiplin yönünden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesine göre kademe ilerlemesinin durdurulması, idari yönden yöneticilik görevinin üzerinden alınması “getirilen disiplin cezası idari yönden yöneticilikten alınmasını gerektiren niteliktedir” adli yönden valiliğine suç duyurusunda bulunulması ve mali yönden zararın tazmin edilmesi yönünde teklifler getirilmiştir. Disiplin kusuruyla doğrulanan fiiller karşılığında 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre kınama cezası teklifleri getirilmiştir.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Disiplin kusuruyla doğrulanan fiiller karşılığında kademe ilerlemesinin durdurulması yerine neden 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre kınama cezasına çevrilmiştir? diyerek Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi ile kendisine ait olmayan, koruması gereken kurum parası ile, ailesini tatile gönderen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu büyük kusurlarına rağmen, neden İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamında tutulmaktadır? Görevden almayı düşünmüyor musunuz?” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk,  “Türkiye’nin 3.büyük ili olan İzmir gibi önemli bir ilimizde, kuruma ait olan parayı korumak yerine, aile ferlerini tatile gönderen Ömer Yahşi’ye olaydan sonra nasıl güven duyulacaktır? Kurum parasını kendisi için kullanan Ömer Yahşi’nin İl Milli Eğitim Müdürü olarak devam etmesinin, diğer insanlara kötü bir örnek olacağını düşünmüyor musunuz? Ömer Yahşi ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulduysa sonuç nedir?” diyerek sözlerini tamamladı. Konunun takipçisi olacağını belirtti.

Kaynak: Gazetekritik