Piknikçiler, mangalcılar aman dikkat. 

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uyarıyor. Ormanlık alandaki ağaçların bşr dakını koparsanız dahi ciddi para cezaları yiyebilirsiniz. 

Orman Bakanlığı vatandaşları yaz dmnenime girilmesiyle birlikte uyarıdı. 

Bakanlık web sitesinden yapılan uyarıda vatandaşların ağaçlara ve ormanlara zarar vermemesi gerektiği hususunun altı çizildi. 

Orman Genel Müdürlüğü; yaş ağaçları yaralayana, tepelerini ve dallarını kesene 369 ile 2 bin 978 TL arasında para cezası kesildiğini duyurdu. Ormanlık alandan ıhlamur çiçeği toplamanın cezası ise 179 lira olarak açıklandı. 

Şehrin stresinden uzaklaşıp hamak kurup mangal yakma keyfi yapmak isteyenlere Orman Genel Müdürlüğü'nden önemli uyarı geldi. Bazen mangal için bazen de hamak kurmak için ağaçlara zarar verenlere önemli miktarlarda ceza kesildiği belirtildi.

Orman Genel Müdürlüğü, '6831 Sayılı Orman Kanunu'nda Yasaklanmış Eylemler Hakkında Uygulanacak İdari Para Cezaları Cetveli'ni resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaştı. Ormanda bir ağacın tek bir dalını koparana bile 3 bin liraya varan idari para cezası kesiliyor.

2017 yılındaki düzenlemeye göre; yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek veya koparmaya 369 ile 2 bin 978 TL arasında idari para cezası kesiliyor. Yaş ağaçları yaralamak, tepelerini ve dallarını kesmek veya kopartmak, dikili yaş veya kuru ağaçlardan kabuk veya çıra veya katran veya sakız çıkarmak, yatık veya devrik ağaçları kesmek veya götürmek, kök sökmek, kömür yapmak da en az 369 en çok 2 bin 978 para cezasıyla karşılaşmak anlamına geliyor. Bu suçların Milli park olarak ayrılmış ormanlarda işlenmesi halinde verilecek idari para cezası 500 liradan aşağı olmayacak. Bu fiilin konusunu oluşturan veya işlenmesi suretiyle elde edilen eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine de karar veriliyor.

kamu haber, kamuajans, Kamudan haberleri ve gelişmeleri  Ajanskamu farkıyla aktarmaya devam edeceğiz.

Ajans kamu Haber/ www.ajaskamu.net