1 hafta gibi kısa bir sürede Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başkanlığındaki fedakâr ekip 3 yeni kanal kurup, gönüllü öğretmenler ile binlerce ders videosu çekilmesini sağladı.

Belki bu 1 hafta içinde gece gündüz demeden özel hayatlarını, ailelerini bırakıp kendilerini bu ülkenin geleceği olan çocukların eğitim haklarına adadılar.

Ve bu gün 23 Mart 2020

Uzaktan eğitim, 3 yeni kurulmuş EBA TV kanalları üzerinden ve EBA platformu üzerinden başladı.

İlk ders Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından verildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;

“Yeni ve farklı bir deneyim olduğunu biliyorum. İlk birkaç gün zorlansak da sonrasında süreci sağlıkla yöneteceğimizi biliyorum” dedi ilk uzaktan eğitim dersinde,

Tartışma konusu olan görüntüler

EBA TV Ortaokul kanalında gün içindeki etkinlik saati görüntülerinde eski Başbakan Adnan Menderes’in idam sahnesi görüntüleri yayınlandı ve sosyal medyadan tepkiler gecikmedi.

Milli Eğitim Bakanı olarak görevi devraldığından bu yana gece gündüz demeden, aktif olarak eğitim camiasının içinde çalışan, esas amacının çocuklarda farklılık yaratmak olduğunu, farklı dünyalara dokunmak olduğunu söyleyen, ülkemizin bu sıkıntılı günlerinde eğitimin bir saniye bile aksamaması için var gücüyle çalışan Ziya Selçuk tepkilerin odağı oldu.

Sanki bu görüntüleri tek başına Ziya Selçuk hazırlamış, görüntüleri izleyen onaylayan başka kimseler yokmuş gibi, Ziya Selçuk’un bu camiayı bırakıp gitmesini isteyen bazı kişiler ağız birliği etmişçesine tüm faturayı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a kesmeye kalkarak sosyal medyada Bakan Ziya Selçuk’u istifaya davet etme konusunda gecikmediler.

 Böylesine önemli bir günde, bu denli bir yanlışın olması. Ziya Selçuk’a operasyon mu yapılıyor? Sorularını akıllara getirdi.

Bakanlık içinde Bakan SELÇUK’UN varlığından rahatsız olan Milli Eğitim Bakanlığının  içinde ki bir  grubun oyunu olabilir mi?

Bugünkü oyunu gören Bakan Ziya Selçuk’un nasıl bir adım atacağı şu an merak konusu olurken faturayı keseceği adres şimdiden belli. Bu konuda söylenecek çok söz var fakat şu an zamanı değil zamanı geldiğinde bu konuya dair detayları siz okuyucularımızla paylaşacağız.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Konu ile ilgili Sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı ;

"Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık.

Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik.

Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum.

Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç.

Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim.

Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.

Saygılarımla;

Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı"

Mebpersonel