Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti grup toplantısında bir partilinin Başbakanım taşeron işçiler kadro bekliyor şeklindeki sorusuna "O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek" şeklinde cevap vermişti.

Başbakanın bu açıklamasının ardından taşerona kadro konusunda asıl merak edilen bundan sonrası. Kamuda çalışan yaklaşık 800 bin taşeron işçinin kıdem tazminatları, geri dönük hakları, bundan sonraki ücretleri, iş güvenceleri gibi konular öne çıkan başlıklar arasında. Çeşitli formüllerin öne sürüldüğü taşeron işçiler için Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP), 3'er yıllık sözleşmeli çalışan, 4/E gibi birtakım açıklamalar basına yansıdı fakat bu konuda net bir açıklama olmadı henüz.

Son olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)'nda görüşülüp, Bakanlar Kurulu'na gelecek, oradan da TBMM'ne sunulacak denilmişti. Tüm bu gelişmelerin akabinde Başbakan'ın o iş bitti, eli kulağında söylemi, tüm gözleri hükümete çevirdi. 800 bin taşeron işçinin yıllardır asgari ücretle çalıştığı kamuda istihdam biçiminin ve sürecinin nasıl işleyeceği, çalışanların diğer kadrolular gibi mi istihdam edileceği en çok merak konular arasında yer alıyor.

Başbakan Yıldırım'ın, yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor, şeklinde ki açıklaması taşeronların yeni yıla kadrolu olarak gireceğinin işareti olarak konuşuluyor. Kadro açıklamalarının ardından şimdi gözler detayları açıklaması beklenen Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na çevrildi. Heyecanlı bekleyişi sürdüren taşeron kamu çalışanları detayların bir an önce açıklanmasını bekliyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM'IN İŞTE O SON AÇIKLAMASI:

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, gruptaki partililerin "Taşeron sizden kadro bekliyor." sözleri üzerine "O iş bitti, tamam; eli kulağında. Bakanlarımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Maliye Bakanımız çalıştılar getirdiler, bugün yarın inşallah devreye girer, merak etme. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." açıklamasında bulundu.