Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bugün yapılan açıklama FETÖ soruşturmalarında masum olduğuna inanan binlerce kişinin göreve iadeleri için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Çünkü örgütün haberleşme ve iletişim programı olduğu bilinen ByLock uygulamasını kullandığı gerekçesi ile tutuklanan, meslekten ihraç edilen, haklarında soruşturma yürütülen kişilerden 11 bin 480 kişinin uygulamaya yazılımla yönlendirildiği belirtildi.

11 BİN 480 KİŞİ BYLOCK KULLANICISI OLMAYABİLİR

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada “11 bin 480 kişi iradesi dışında Bylock’a yönlendirilmiş” ifadeleri yer aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen ihbar üzerine savcılık MİT, BTK ile ortak bir çalışma başlattı. Yürütülen çalışmalarda 11 bin 480 kişinin kullandığı telefon hatlarının ByLock programına iradesi dışında yönlendirildiği ortaya çıktı.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada ByLock programının yürütülen soruşturmalarda FETÖ örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delil olduğu vurgulandı. Açıklamada FETÖ ile ilgili yürütülen soruşturmalar kapsamında ByLock uygulamasının delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiştir denilirken ByLock programı kullandığı tespit edilen kişilerin bu ağa dahil olduğunun teknik verilerle kesin olarak tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağının kesinleşmiş olacağı açıklandı.