Emniyet Genel Müdürlüğü, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Adaylar sınav sonuçlarına www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabilecek. Bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri.

mniyet Genel Müdürlüğü, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

 

Adaylar sınav sonuçlarına www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabilecek.

Emniyet'ten yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı sonuçları açıklandı.
Adaylar sınav sonuçlarına www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.
Asıl adayların atama için gerekli olan belgelerle birlikte (gerekli belgeler planlama yapılan İl Emniyet Müdürlüklerinden temin edilecektir) en geç 03 Aralık 2018 tarihinde planlandığı İl Emniyet Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
ÜÇ AŞAMALI SINAV NASIL OLACAK?
Türkiye geneli çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında artık adaylar üç aşamalı sınavdan geçerek sınanacaklar;

*İlk önce yazılı sınav ile karşılaşacak olan bekçi adaylarına bu sınavda; Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür konuları ile ilgili sorular yöneltilecek. Yapılan sınavda adaylar optik kağıt üzerinde işaretleme yapacaklar ve başarılı sayılmak için en az 50 puan almaları gerekecek. (Bakanlık isterse bu başarı puanına müdahale edebilecek)

*Daha sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavında adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını uygulamalı olarak komisyon tarafından incelemeye alınacak. Fiziki sınavda başarı alt sınırı ise 60 puan olacak. Bu puanın altında kalan adaylar başarısız sayılarak elenecekler.

*Özgüven seviyesi ve beden dilinin değerlendirmeye alınacağı sözlü sınavda ise; adaya genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek ve o konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilecek. Komisyon adaya konuyla ilgili sorular soracak. Böylece; konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak ve başarılı olması için toplamda 70 puana ulaşması beklenecek.