Ortaöğretime ve yüksek öğretime geçişte getirilen sistem, öğretmenlerin derslerinin mücadelesini verir hale getirdi. Aşağıdaki bilgi notu bir coğrafya öğretmenine ait. Bence bu talep haklı bir talep, dikkate alınmalı:

“Değişen üniversite sınav sistemi neticesinde edebiyat coğrafya testi yerine edebiyat sosyal bilimler 1 testi getirilmiştir.Daha önce bu testte 56 edebiyat 24 coğrafya sorusu sorulmaktaydı.Ancak yeni sistemde bu testte 24 edebiyat,10 tarih ve 6 coğrafya sorusu sorulacağı belirtilmiştir.

Daha önce bu testte olmamasına rağmen tarih dersinden 10 ,coğrafya dersinden 6 soru sorulması öğrenci ve veliler arasında önemli ders önemsiz ders ayrımı yapılmasına sebep olmuştur.Bu durumda soru sayısı eski sistemde eşit ağırlık testinde 4 kat azaltılan coğrafya dersi önemsiz ders konumuna düşmüştür.zira 130 kazanımı olan coğrafya dersinden sadece 6 soru sorulması öğrenci ve velilerin zamanla coğrafya dersine ilgisini azaltacaktır.

Bunun sonucunda Anadolu liselerinde 11 ve 12. Sınıfta 4 yada 2 saatlik seçmeli ders olarak okutulan coğrafya dersi azalan ilgi sonucunda 2 saatlik ders olarak seçildiğinde önümüzdeki yıldan itibaren coğrafya öğretmenleri adına norm sorunu kaçınılmaz olacaktır.

Bu sorun şu şekilde aşılmalıdır.sosyal 2 testinde 11 olan tarih sorusunun karşılığı 11 coprafya iken edebiyat sosyal 1 testindede 10 olan tarih sorusunun karşılığının 10 coğrafya sorusu olarak düzenlenmesidir.İkincisi coğrafya sevgisi temelinde vatan ve millet sevgisinin kavratılabilmesi için büyük bölümü Türkiye coğrafyası içerikli olan 11 ve 12. Sınıf coğrafya dersinin 11 ve 12. Sınıfların tamamında zorunlu ders olması gerekmektedir.

Saygılarımla....Hüseyin AKÇELİK”