Eğitim Bir Sen Genel Merkez yönetiminin bugün 21:30 da tüm Türkiye Genelinde #SözleşmeliAilelerBirleşmeli etiketiyle başlattığı çağrı Twitterda trend topic oldu.

Kısa sürede Dünya gündeminde 1. sıraya yükselen Hastagh çalışması Sözleşmeli öğretmenler başta olmak üzere birçok sendikanında destek verdiği çalışmaya öğretmenler büyük ilgi gösterdi. 

Ağustos ayında yapılacak olan eş durumu tayinlerinde sözleşmeli öğretmenlere de eş durumu tayini hakkı verilmesi için başlatılan ve Dünya gündeminde 1.sıraya yükselen çalışmada twitterdan yapılan işte o çağrılardan bazıları:

-Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği Ağustos ayında ivedilikle sağlanmalı ve anne babasının yolunu gözleyen yüzler gülmeli.

-Eğitim sistemi ‘sözleşmeli öğretmenlik’ yükünden kurtarılmalıdır.

-Tek çözüm kadrolu istihdam.

-Sözleşmeli öğretmenlerimizin sorunlarının nihai çözümü kadrolu istihdamdır. İstihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki kadro istikrarının reçetesi de teşviki uygulamalardır. 

-Kendine emanet edilen çocukları eğitip hayata hazırlayan bir sözleşmeli öğretmen, kendi çocuklarının yüzünü dahi görememektedir. Bu, ne insan haklarına sığar ne eğitimin niteliğine katkı sağlar.

 

-Sözleşmelilik daha önce denenmiş ve vazgeçilmiş bir hatanın tekrarıdır. Eğitim sistemi ‘sözleşmeli öğretmenlik’ yükünden kurtarılmalıdır.

-Aynı işi yapan insanlar neden farklı haklara sahipler. Bu işte bir ayrılık, bir gayrılık, bir adaletsizlik var.

-Öğretmenin sözleşmelisi kadrolusu olmaz mağduriyet bir an önce giderilmeli