Milli eğitim bakanı değişmiş, ortaokullarda LGS ve liselerde YKG sonuçları açıklanmış eğitim sendikaları ve okul müdürlerinin umurunda değil.

Eğitimin kalitesini arttırmak, öğretmen motivasyonu ve performansı konusunda sorumluluk almayan, elini taşın altına koymayan sendikalar görevlendirilmelerin yapılacağı bugünlerde çok aktifler.

Eğitim Bir Sen ile Türk Eğitim Sen’in üyelerini duyuruya çıkarılan 125 okul arasında en popüler olana müdür yaptırabilmek için kulis ötesinde “pazarlık” peşindeler.

4 yıllık görev süresi dolan müdürlerin başvuru, yazılı ve sözlü sınavları tamamlandı, tercihler yapıldı.

Sırada, müdür adaylarının aldıkları sözlü ve EK-1 puanların toplamı esas alınarak yapılan tercihler doğrultusunda kimin hangi okula müdür olduğunun açıklanması var.

Bugünlerde sessizliğin hakim olduğu Eğitim Bir Sen’de kıyamet kopar mı kopmaz mı bilemem ama büyük bir hayal kırıklığı yaşanacağı kesin.

Nereden mi biliyorum?

Bir: Eğitim Bir Sen, 80 ilde istediğini alırken Kocaeli’nde borusu ötmüyor, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’e söz geçiremiyor, kafa tutamıyor.

İki: Kocaeli milli eğitim müdür yardımcılığı, Kartepe ilçe milli eğitim ve İzmit Ford Otosan Ortaokul müdürlüklerine yapılan görevlendirmelerde istediklerini elde edemediler, o koltuklara istedikleri isimleri oturtamadılar.

Üç: Kandıra Halk Eğitim Müdürü iken İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanan İsmail Birdane’nin soruşturma sonrası görevden alınmasını engelleyemediler.

Dört: Muammer Dereli Fen Lisesi eski müdürü ve eski başkanları Halil İbrahim Keleşoğlu’nun yerine istemedikleri Hamza Kararoğlu’nun atamasını engel olamadılar.

Beş: Dün fütursuzca gittikleri, talimatlar yağdırdıkları milli eğitime bugün desturla giriyorlar.

 

125 OKULA MÜDÜR

Gelelim, Eğitim Bir Sen üyelerine hayal kırıklığı yaşatacak müdür görevlendirmelerine.

Kocaeli’nde en fazla üyeye sahip Eğitim Bir Sen, 125 okula yapılacak müdür görevlendirmelerinde yine aslan payını alacak ama bu sefer üyelerinin istedikleri okullarda görevlendirilmesini sağlayamayacak.

Listeler açıklandığında Eğitim Bir Sen’in yanı sıra Eğitim Sen, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen üyelerinin de müdür yapılarak “adaletli, liyakatlı, isabetli”seçim yapıldığını hep beraber göreceğiz.

Bulunduğu kurumda 4 yılını tamamlayan 328 müdür adayından kimlerin puan ve tercih sıralamasına göre hangi okullara gittiklerini önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Büyük olasılıkla listenin ilk 25 sırasında yer alan, sözlü sınavda ve EK-1’de 124.66 puanlı Ethem Karaçoban, 123.68 puanlı Fikret Tonyalı, 120.79 puanlı Mustafa Pala, 119.58 puanlı Zafer Çolak, 119.51 puanlı İbrahim Işıl, 118.51 puanlı Veysel Kandemir, 118.31 puanlı hasan Dalkıran, 115.58 puanlı Mustafa Kızmaz, 114.93 puanlı Aytaç Satıcı ilk tercihleri okullara atanacak.

Bu isimlerden Zafer Çolak’ın 24 Kasım Anadolu Lisesine, Aytaç Satıcı’nın İzmit Bilim ve Sanat Merkezine, Mustafa Kızmaz’ın RAM’a, İbrahim Işıl’ın Sabancı MTAL’ye, Lütfü Özyurt’un Derince Alparslan Ortaokuluna, Yusuf Şahin’in Nuh Çimento Özel Eğitim Merkezine, Abdülkadir Yardımcı’nın Derince Halk Eğitim Merkezine, Veysel Kandemir’in İzmit Mesleki Eğitim Merkezine, Halim Bayer’in Hereke Anadolu Lisesi’ne, Kemal Aktaş’ın Mevlana MTAL’ye, Oruç Sulusaray’ın Bekir Sıtkı Özer Ortaokuluna atanmasına kesin gözle bakılıyor.

Sürprizi ise Gölcük’te Eğitim Sen üyesi 119.23 puan alan Güney Yılmaz’ın yapması bekleniyor.

Bu arada listenin 220. Sırasında yer alan 94.98 puanlı Kartepe Yıldız Entegre MTAL müdürü Halil Kaplan’ın hiçbir yere müdür yapılmayacağı belirtiliyor.

Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdürlüğüne Celalettin Ayar, Gebze Kız İHAL Müdürlüğüne Ethem Karaçoban, Gebze İHAL müdürlüğüne Fikret Tonyalı atanacak gibi görünüyor.

4 yıllık süreye tabi olmayan ancak İzmit ve Gazi Anadolu Liselerinin cezaevi arsası üzerine yapılan Nuh Eğitim Kampüsüne taşınması sonrası iki lise birleşeceğinden müdürlüğüne İzmit Anadolu Lisesi müdürü Fatih Taşdelen olacak.

Eğitim Bir Sen’in çok istemesine ve uğraşmasına rağmen milli eğitim müdür yardımcısı yapamadığı Fatih hoca, kıdemi nedeniyle kampüsteki Anadolu lisesinin müdürü yapılacak.  

Valilik tasarrufunda olmayan Gölcük Fen ve Çayırova 15 Temmuz Fen Lisesi müdürleri ile18 proje ve bir tematik okulun müdürleri bakanlık tarafından atanacak.

Galip ATAMAN / Bizimyaka.com