Teog sistemi Cumhurbaşkanı’nın isteği doğrultusunda kaldırılmıştı .

Yerine getirilen yeni sistemde ortaokuldan mezun olan öğrenciler kendi kayıt bölgesindeki liselere yerleşecekti . Sınava girip yüksek puan alan öğrenciler ise tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğüne göre nitelikli okullara yerleştirilecekti .

Liselere giriş yerleştirme sonuçları açıklandı .

Yeni sistemi 10 ay boyunca eski müsteşar yardımcısı Muhterem Kurt inşa etmiş ve kurgulamıştı .

Muhterem KURT’un yeni sistemin inşası için il müdürleri ve il müdür yardımcılarından oluşan whatsap grubuna gönderdiği mesaj ve verdiği bilgilere göre ; 1 milyon 268 bin kontenjanın 342 bini boş olmasına rağmen yerelde 91 bin öğrenci bir okula yerleşememiş .

Muhterem KURT’un iddiasına göre bunun sebebi bürokratlar ve algoritma ile oynanması iddiasıdır .

Milli Eğitim bürokrasisini hedefe koyup ağır sözler sarf eden ve bünün sorumluluğunun iş bilmez zevat bürokratlar olduğunu iddia eden Muhterem KURT , whatsap grubuna bu konuyla ilgili değişik zamanlarda 3 farklı yazı yazarak paylaşım yapmıştır .

İşte o Mesajlar

MESAJ 1

Değerli arkadaşlar,

Bugün itibari ile ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili veriler tamamlanmış olup, Bilgi İşlem Dairesi tarafından Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne teslim edilecektir.

Yaklaşık on aylık süre zarfı içersinde göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve özverili çalışmanızdan dolayı hepinize canı gönülden teşekkür ederim.

Dün itibariyle resmî bir yazı ile tüm iş ve işlemlere ilişkin (yerleştirme algoritması ve kontenjanlar) tüm belge ve bilgiler Bakanlık Makamına arz edilmiştir.

Bundan sonra yerleştirme işlemlerimden ve doğabilecek aksaklıklardan (kurgu ve algoritma değişikliğinden kaynaklı) şahsım sorumlu olmayacaktır.

Mevla emeklerinizi zayi etmesin...Allah yar ve yardımcınız
olsun.
Selam ve muhabbetle..

MESAJ 2

Güzel temennilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.

Bizler de gayretlerinize, katkılarınıza ve nezaketinize minnettarız.

Sistem imkanlar ölçüsünde olabileceğin en iyisidir. Herkesin katkısıyla uzun bir emek vardır. Bursa pilot uygulamasını da başarıyla geçmiş ve test edilmiş bir sistemdir.

Ancak,
Son günlerde yerleştirme işlemlerinin hiçbir yerinde olmamış, bu konuda fikri zikri dahi olmayan “geçmişe küfrederek önünü aydınlatacağını zanneden” birtakım zevat, gösteri yarışına girmiş ve sistemin (Müsteşar ve Bakan Beye arz edilmiş, test edilmiş, onay almış ve kılavuzla ilan edilmiş) kurgusunu bozma cürretini kendinde bulmuştur.

“Geçmişe küfrederek kahraman olunmaz”

Eğer sistem, Pilotlanan kurgusu ve yerleştirme algoritmasıyla uygulanmazsa vahim sonuçlar doğuracaktır.

Biz ekip olarak üstümüze düşeni hakkıyla yaptığımıza inanıyor, yapılan yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz...

Selam ve dua ile.
Bilgilerinize...

MESAJ 3

GEÇMİŞ OLSUN...
Değiştirilen Yerleştirme Algoritmasının sonucunda;

Ortaöğretim kurumları İçin oluşturulan 1 milyon 268 bin kontenjanın 342 bini boş olmasına rağmen Yerelde 91 bin öğrenci herhangi bir liseye yerleşemedi.

Bazı ortaokulların tüm öğrencileri hiçbir liseye yerleştirilemedi.

Tüm tercihlerini Kayıt Alanından yapan öğrencilerden hiçbir liseye yerleşemeyen binlerce öğrenci var.

90’ın üzerinde ortalaması olan öğrencilerden birçok öğrenci, bırakın Anadolu Lisesini, hiçbir liseye yerleşemezken, 60 ortalamanın altındaki öğrenciler Anadolu Liselerine yerleştirildi.

Bilsem’e giden öğrenciler hiçbir liseye yerleştirilmeli.

1.5.2 kapsamında (mazeret) nakil gelen öğrenciler mağdur oldu.

Bazı okullar boş kalırken Bazı okullar çakıldı.

11 AYDIR EMEK VERENLERİ 11 dk DİNLEME ZAHMETİNDE BULUNAMAYANLAR ile ZERRE KADAR İŞİ BİLMEYEN, ZİKRİ-FİKRİ OLMAYAN ancak KAPILARDA SIRAYA GİRENLER...

BUNUN HESABINI VERSİN...

YAZIK...
Emeğe Yazık...
Umutlara Yazık...
Geçen ömüre yazık...