Son dönemlerin en ilginç haberlerinden biri Diyarbakır'dan geldi. Çermik ilçesindeki halı saha maçında, öğretmenlerin Çermik Savcısı tarafından polis aracılığıyla sahadan çıkarıldığı, Emniyet'e götürüldüğü ve yaklaşık 1 saat burada tutulduğu ileri sürüldü.

MEB Personel sitesinin haberine göre olay şöyle gelişti:

27 Şubat 2019 Çarşamba akşamı saat 21:00-22:00 saatleri arasında halı saha maçı olan öğretmenler maç saatinde halı sahaya geldi.
Aynı saatte aralarında Çermik Savcısının içinde bulunduğu başka bir takım da halı sahaya geldi.
İki takımın da aynı anda sahaya girmeye çalışması nedeniyle halı saha yetkilileri olaya müdahale etti ve o saatin öğretmenler tarafından kiralandığını bildirerek, savcının da aralarında bulunduğu takımı sahadan çıkardı.
Halı sahayı polis bastı
Öğretmenlerin maça başlamasından kısa bir süre sonra Savcının Emniyet yetkililerini çağırmasıyla maç devam ederken kimlik tespiti yapılacağının söylenmesiyle maç yarıda kesildiği iddia edildi.

Habere göre, o sırada kimlikleri yanında olmayan öğretmenler polis otolarını bindirip İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülüp 1 saate yakın bekletildikten sonra serbest bırakıldı.

MEB Bakan Yardımcısından tweet
Yaşananların ardından Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcıslarından Mustafa Safran, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür.

— Mustafa SAFRAN (@safran1958) 27 Şubat 2019
Safran, Twitter'daki mesajında "Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür" ifadesini kullandı.

HSK inceleme başlattı
Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, öğretmenlerin gözaltına alınmasına büyük tepki verdi.

 

 

 

HSK Konuya ilişkin inceleme ve soruşturma başlatmıştır.Bu duyarlı davranış için teşekkür ediyorum. https://t.co/BSGT5iWtXH 

Bakan Gül: Konunun takipçisiyim
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den de konuyla ilgili paylaşım geldi. Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çermik’te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim" ifadesine yer verdi.

 

Çermik’te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim.

— Abdulhamit Gül (@abdulhamitgul) 28 Şubat 2019

Yenişafak