Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokulların 3. ve 4. sınıflarına devam eden öğrencilere yönelik olarak okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrenciler için 'İlkokullarda Yetiştirme Programı'nın hazırlandığını açıkladı.

İlkokullara Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ilkokulların 3. ve 4. sınıflarına devam eden öğrencilere yönelik olarak olcuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrenciler için 'İlkokullarda Yetiştirme Programının hazırlandığım açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokulların 3. ve 4. sınıflarına devam eden öğrencilere yönelik olarak daha önceki yıllarda çeşitli nedenlerle okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrencilerin eksik öğrenmelerinin giderilmesi amacıyla hazırlanan İlkokullarda Yetiştirme Programı'nın (İYEP) pilot uygulama sonrası ülke geneline yaygınlaştırılacağını bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 yılı bütçeleri görüşüldü. 51 dersin müfredatı yenilendi Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, birinci sınıftan 12. sınıfa kadar konu ve kavram bütünlüğü dikkate alınarak 51 dersin müfredatını yenilediklerini dile getiren Yılmaz, bu süreçte katılımcı ve demokratik anlayışı önemsediklerini vurguladı. Öğrencilerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde öğrenmesini sağlamak üzere öğretim programlarında gerekli düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Yılmaz, buna ek olarak 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı İngilizce eğitimi pilot uygulamasının sürdüğünü anımsattı.

İYEP yaygınlaştırılacak Eğitim sisteminde dezavantajlı öğrencilere yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran İsmet Yılmaz, "İlkokulların 3 ve 4. sınıflarına devam eden öğrencilere yönelik olarak daha önceki yıllarda çeşitli nedenlerle okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrencilerin eksik öğrenmelerinin giderilmesini amaçlayan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) hazırlandı. Pilot uygulama sonrası İYEP'in ülke genelinde ihtiyacı bulunan tüm 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uygulanarak yaygınlaştırılması hedeflenmektedir" bilgilerini paylaştı. (AA)