Zeytinburnu Anadolu Kız imam Hatip Lisesi ve Yurdu, kız öğrencilere sıcak bir yuva olacak. 17 Ağustos 1999 depreminden önce inşa edilen Zeytinburnu Kız imam Hatip Lisesi'nin, istanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan incelemeler sonucu fiziki ömrünü tamamlamış olduğu tespit edildi.

Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmeyen, istanbul Teknik Üniversitesi'nin 08.01.2014 tarihli ve Mİ-2014-4 numaralı proje raporuna göre de çürük ve depreme dayanaksız olan okulun derhal yıkılması gerekiyor. Zira çürük olan yapı, çocuklar ve çevre için büyük bir tehlike arz ediyor.

Tüm bu endişeleri gidermek ve muhtemel Marmara depreminde olası bir facianın önüne geçmek için, Zeytinburnu Belediyesi, Zeytinburnu Kız imam Hatip Lisesi'ni yıkıp yerine, modern, güvenli ve sağlıklı bir okul ve yurt inşa edecek. Mevcut kapasitesi %50 artırılarak hazırlanan ve onaylanan proje, 21.704 metrekare inşaat alanına sahip olacak.

65 modern dersliği, konferans salonu, son teknolojiyle donatılmış laboratuar, kütüphane ve yemekhaneden oluşacak olan Zeytinburnu Anadolu Kız imam Hatip Lisesi'ne ayrıca 120 kişi kapasiteli güvenli bir yurt inşa edilecek. Yakın tarihte inşaat çalışmaları başlayacak olan lise tamamlandığında, Zeytinburnulu öğrenciler modern, depreme dayanıklı ve güvenli bir eğitim merkezi kazanmış olacak. 

MİLAT