Lisans Yerleştirme Sınavlan'nda adaylar dün fen bilimleri (LYS-2) ve yabancı dil (LYS-5) oturumlarına katıldı. Saat 10.00'da başlayan ve 470 bin 409 adayın katıldığı LYS-2 135 dakika sürdü, adaylar fizik, kimya ve biyoloji testlerinin yer aldığı 90 soruyu yanıtlamaya çalıştı.

Günün ikinci sınavı olan LYS-5 ise saat 14.30'da başladı ve 120 dakika sürdü, sınava 101 bin 332 aday başvurdu. LYS maratonunda son sınav ise bugün yapılacak olan edebiyat-coğrafya (LYS-3) oturumu. 120 dakika sürecek oturumda Türk dili ve edebiyatı ile coğrafya-1 testlerinden toplam 80 soru yer alacak.

Yine koştular İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde LYS-2 sınavına giren adaylar, 09.45 kuralı sebebiyle sabahın erken saatlerinden itibaren bina önünde yerlerini aldılar. Sınav sonunda konuştuğumuz adaylar özellikle kimya testinin zorluğundan yakınırken, özellikle organik kimya konusundan gelen soruları yanıtlamakta güçlük çektiklerini anlattılar. Adaylar fizik testinde, modern fizik konularından gelen soruların ayırt edici nitelikte olduğunu kaydederken, biyoloji soruları ise diğer iki teste göre daha kolay bulundu. Oğlu alınmayınca ağladı ıf İstanbul'da Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesinde sınava giriş belgesini evde unutan bir aday okulun yakınındaki hastaneden bilgisayar çıktısı alarak koşarak üniversiteye geldi. Fakat bu sefer de kimliğini kuzeninde unuttu. Mert Büyüktaş adlı aday görevli ve velilerin yardımıyla sınava yetişti.

• Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde sınava geç kalan bir aday vatandaşların görevlilere baskısı sonucu sınava alındı. Adayı vatandaşlar alkışlarla uğurladı. Görevlilere "Ne olur içeri al" diye seslenen bir veli ise gözyaşlarına hâkim olamadı.

• Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi'nde LYS'ye 1 dakika geç kaldığı için oğlu sınava alınmayan baba, kapıları yumrukladı. */ Adana Çukurova Üniversite Meslek Yüksek Okulu'nda bir aday, bugün girmesi gereken sınava bir gün önce geldiği için okul binasından gülerek ayrıldı.

Müfredat dışı soru yok Fen Bilimleri Eğitim Kurumları'nın Fen Bilimleri soruları üzerine yaptığı yorumlar şöyle: RZIK; Müfredat dışı herhangi bir soru yok. Sorular geçen yılla benzer ve müfredata uyumlu. Daha çok öğrencinin yorum becerisini ölçen sorular sorulmuş. Çalışan öğrencinin yapabileceği bir sınav hazırlanmış.

KİMYA: Yeni değişen müfredata uygun. Sıra dışı ya da beklenmeyen tarzda soru yok. Ortalama bir öğrencinin çok rahat yapabileceği kolay bir sınav. BİYOIOJ: Sorular hem içerik hem de konu dağılımı olarak müfredata uygun. 2-3 tane eleyici nitelikte soru var. Ancak dikkatli ve çalışan bir öğrencinin yapabileceği orta güçlükte bir sınav hazırlanmış.

İ DENİZ ULKUTEKIN / Cumhuriyet

kamu haber, kamuajans, Kamudan haberleri ve gelişmeleri  Ajanskamu farkıyla aktarmaya devam edeceğiz.

Ajans kamu Haber/ www.ajaskamu.net