MEB'den Okul Öncesine Öğrenci Kayıtlarıyla İlgili Resmi Açıklama yapıldı. 

Bu yıldan itibaren adrese dayalı olarka kayıt yapılacağı ve MEB bunları takip edeceğinden dolayı bazı merak edilen soruların cevaplandırılması gerekmekteydi. 

Bakanlık 54 ay ve üzeri bütün çocukların ana sınıfları ile ilişkilendirilmesi, anaokullarına ise sadece 36-53 aylık isteğe bağlı çocuklar ile kulüp talebi olan tam gün okulda kalmak isteyen çocukların kaydının alınması yönünde gelen sorulara yönelik açıklamalar yaptı.

İşte MEB'den yapılan o açıklama;

Konu : Okul Öncesi Eğitimde Adrese Dayalı Kayıt

……………………………VALİLİĞİNE (İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 17/03/2017 tarihli ve 28219185-100-E- 3630212 sayılı yazısı.

İlgi yazımız ile ilkokul ve ortaokullarda olduğu gibi okul öncesi eğitim kurumlarında da okul tespit planlanması yapılması ve 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri çocukların %100 okullaşması için gerekli tedbirlerin alınması istenmiştir. Ancak bazı illerde ana okullarının adres tespitine dahil edilmemesi, 54 ay ve üzeri bütün çocukların ana sınıfları ile ilişkilendirilmesi, anaokullarına ise sadece 36-53 aylık isteğe bağlı çocuklar ile kulüp talebi olan tam gün okulda kalmak isteyen çocukların kaydının alınması yönünde Genel Müdürlüğümüze sorular yöneltilmektedir. Orta Vadeli Program gereği okul öncesi eğitim zorunlu hale getirileceğinden;

•Bir yerleşim yerinde bir sonraki eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak olan 54 ay ve üzeri bütün çocukların eğitim ihtiyacı karşılanmadan isteğe bağlı daha küçük yaştaki çocuklar için sınıf açılmaması,

•54 ay ve üzeri çocukların sadece ana sınıflarına kaydedilip anaokullarına ise isteğe bağlı çağdaki çocuklar alınarak anaokullarının sadece belli bir kesme hitap eden okullar olduğu algısının oluşturulmaması ve ayrıcalıklı bir yöntem izlenmemesi, •Aynı okul bahçesinde bulunan anaokulu ve ana sınıfları için; çocukların mümkün olduğunca anaokulunun aday kaydına alınması, sonradan ana sınıfının kesin kaydına yönlendirilmesi, aday kayıtta bekleyen kesin kayda alınmamış çocukların anaokulu müdürlerince takip edilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Dr. Cem GENÇOĞLU Bakan a. Genel Müdür