Türk Eğitim Sen'den İl İçi Özür grubuyla ilgili yapılan düzenlemeye tepki geldi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Yaşar ŞAHİNDOĞAN sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla MEB'in topu taca attığını ifade etti. 

İşte o açıklamalar:

İl içi özür grubundan tayin isteyen ancak sınırlı kontenjan nedeniyle yer değiştiremeyen ve eşinin görev yeri ile kendi görev yeri arasında iki ilden bile daha uzak mesafe bulunan eğitimcilere MEB, yeni bir hüsran yaşatıyor.

Türk Eğitim Sen’in de girişimleri ile çözüme yaklaşılan bu dönemde de maalesef beklediğimiz ve istediğimiz çözüm yerine, top, yine taca atılmıştır. Çıkarılan yazı ile valiliklere iş havale edilmiş ve çözümsüzlüğe bırakılmıştır.

Yıllardır kanayan bir yara haline gelen bu problemde, eşi ile kendi görev yeri arasındaki mesafe gözetilip, 50 km kriteriyle ilçe emri uygulanmasıydı bizim talebimiz. Son derece makul ve uygulanabilir bir talepti.

Ancak MEB, bu çerçevede problemi kökten çözmek yerine valiliklere yazı yazmayı tercih etmiş ve uygulamayı valiliklerin insiyatifine bırakmıştır. Şimdi olacak bellidir: önceki yıllarda olduğu gibi valilikler ihtiyacımız yok diyerek uygulama yapmayacak ve sorun olduğu gibi varlığını muhafaza edecektir. Henüz çok geç değildir, MEB, vakit kaybetmeden 50 km. kriteriyle ilçe emri uygulamasını hayata geçirmeli ve ailesi paramparça olan eğitimcileri valiliklerin insafına bırakmamalıdır. Tek yol budur.