Ajanskamu/ Özel Haber Eğitim Bir Sen Mersin Şube Başkanı Abdulla ÇELİK Mersin İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısıyla İlgili Şok İddialarda bulundu.

ÇELİK sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda Mersin MEM'de İl Müdürünün olmayan kadroya bir İl Milli Eğitim Mdüür yardımcısı görevlendirdiğini ve bu mdüür yardımcısı eliyle usulsüz işlere imza attıklarını iddia etti.

İşte hakkında usulsüzlük iddialarında bulunan ve 20'ye yakın Bakanlık Müfettişinin soruşturma yürüttüğü Mersin MEM ile ilgili Abdulla ÇELİK'İn gündeme getirdiği o şok iddialar: 

"Birazdan atacağım tivitler açık bir gönderme ve ağır gerçekler barındırmaktadır. Bahsedilen kişi ve kurumlar hayal ürünü olmayıp tamamen gerçektir. Miladi 2 bin 19 yılının ‘Yeni Türkiye’sinde yaşayan ama ‘Eski Türkiye’ özlemi çeken kişileri anlatmaktadır.

“Değerler Eğitimi” derken “eğitim”i ıskalayıp sadece “değerli şeylere” odaklanan kurum yozlaşmanın kaynağı haline gelmişse, “Ben ne dersem o olur! Emrediyorum, hizaya geç ya da git !” despotizmi korku ve sindirmeyle yayılıyorsa orada 2023 vizyonu çökmüştür.

Bakanlık 2023 vizyon belgesi açıklar, Sn Bakan @ziyaselcuk yönetimde katılımcılıktan, şeffaflıktan, eşitlikten, adaletten ve liyakatten bahseder. Mersin Milli Eğitim ise hiçbir kriter olmadan kafasına göre görevden alır, aldırır; kafasına göre görev verir.

Bu“ben yaptım oldu!”mantığının nasıl bir zorbalığa dönüştüğünü göstermek için birkaç örnek vereyim Sn Bakanımız @ziyaselcuk’a; Geçen ay ilde asaleten atanmış bulunan iki şube müdürü hiçbir gerekçe olmadan, valilik oluruyla ilçelere rızaları dışında görevlendirildiler.

Tamamen keyfi olan bu hukuksuz görevlendirmelerden sonra yine tamamen keyfi olarak 2 okul müdürü İl Milli Eğitime Şube Müdürü olarak çekildi. Kriter ne ? Aranan özellik ne? Arkadaşları tenzih ederek söylüyorum: Aranan, kayıtsız şartsız itaat, yanlışa bile! 

Olmayan norma görevlendirilen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız var bir de... Sayın bakanım @ziyaselcuk olmayan bir norm kadroya görevlendirme yapılabiliyorsa Allah rızası için, eşinden çocuğundan ayrı, farklı ilçelerde çalışan öğretmenlerimizi de birleştirelim.

Mersin ne yazık ki yazılıp-silinen-iptal edilen-tekrar yazılan bir kararname çöplüğüne dönmüş durumda. Bugün yine öğretmenevine, dolu kadroya önce bir müdür yardımcısı atandı. Sonra ona yer açmak için kadrolulardan birinin görevi sonlandırıldı.

Bir de, “değerli şeyler” var dedim ya Sn Bakanım @ziyaselcuk; Mesela Avrupa Birliği Projesi yapan çok okul var Mersin’de, harika bir Ar-Ge Birimi var çünkü. Tabi bu okullara Ulusal Ajans tarafından aktarılan bir Proje bütçesi var.İşte burada bir el devreye giriyor. 

Bu el,olmayan norma görevlendirilen il müdür yardımcısının uzun eli. Okullara diyor ki: “Hareketliliğinizi şu firma üstünden yapmazsanız yurtdışına çıkışınızı onaylamayız.” Şu an şehrimizde 20 bakanlık müfettişi var ve bu kokuşmuşluğu muhakkak incelemeliler.

Bunlarla kalsa iyi Sn Bakanım @ziyaselcuk ,misal az önce andığım Suphi Öner Öğretmenevinde ne oluyor? Kadrosu,normu dolu bir yere bir haftada üç idareci nasıl/niye atanıyor? Kadro değiştirilerek ne saklanmaya çalışılıyor. Yoksa sebep yapılan büyük tadilat olmasın?

Sn Bakanım @ziyaselcuk göreve geldiğiniz ilk günden beri bazı şeylerin iyiye doğru değişeceğine dair umudumuzu koruduk. Ama ne yazık ki Mersin Milli Eğitim her geçen gün daha kötüye gidiyor. Özel Eğitim Kurumlarından istenenler/alınanlar konusunu açmıyorum bile...

Sn Bakanım @ziyaselcuk Ben, tulumbayı harekete geçirecek bir maşrapa suyun peşindeyim. Su gürül gürül akınca bütün kötü kokular gider ve bütün pislikler temizlenir Allah’ın izniyle...

Ve son: İsmet Özel’den esinlenerek; Ben aslında uzun bir zaman boyunca keşke benim Mersin’le ilgili bu söyleyeceklerimi bir başkası söylese de ben sadece “eğitim çalışanlarının özlük haklarıyla meşgul olsam”diye bekledim. Ama olmadı. Böyle birisi çıkmadı."

Abdulla ÇELİK

Mersin Eğitim Bir Sen Şube Başkanı 

www.ajanskamu.net