Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 günlük eylem planı açıklandı. Eylem planına baktığımızda; taleplerimiz arasında yer alan ve öğretmen ihtiyacı ile atama bekleyen öğretmenlerin çok olduğu şu dönemde ek olarak yapılması düşünülen 20 bin atama önemlidir. Yüksek lisans yapmak isteyen öğretmenlerimizin yer değiştirebilmesinin önünün kapatıldığı, öğrenim özrünün kaldırıldığı günlerden öğretmenlerimizin yüksek lisans ortalamasının artırılmasını eylem planında görmek olumludur.

Açıklanan bir çok maddenin içeriğinin belirli olmamakla birlikte önümüzdeki günlerde doldurulması gerekmektedir. Eğitimin içeriği, yabancı dil eğitimi, her okulun kendi şartları içinde geliştirilmesi,eğitim yöneticiliğinin profesyonel hale getirilmesi gibi bir çok maddenin içeriği nasıl olacak görmek gerekir. Mesela 'eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçilecek' derken ne amaçlanmıştır? Hali hazırda eğitim yöneticiliği asli görev değil ikincil görevdir,asli görev öğretmenliktir. Okul yöneticiliği asli görev haline mi getirilecektir? Böyle bir düzenlemeye mevcut durumda büyük çoğunluğu BİR SENdika üyesi olduğu için koltuklarda oturan yöneticiler ile mi geçilecektir? Yoksa yeni bir program mı oluşturulacaktır? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Açıklanan eylem planında öğretmenler arasındaki ayrımın kaldırılmasını ve tüm öğretmenlerimizin KADROLU olarak çalışmasını; öğretmen atamalarında ve görevde yükselmelerde uygulanan mülakatın kaldırılarak LİYAKATİN esas alınmasını görmek isterdik.Eğitimciler için önemli olan bu iki husus Ağustos ayı içerisinde açıklanacak olan orta vadeli planda kesinlikle olmalıdır.

Mehmet Alper Öğretici
Anadolu Eğitim Sendikası
Genel Başkanı