Takvim gazetesinin haberine göre Anayasa Mahkemesi olumlu bir karar verirse 2000 yılı sonrasında emekli olan birçok emekli intibak zammı alacak.

Eğer Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkese intibak zammı yolu açılacak. 

BİREYSEL BAŞVURU

İntibak konusunu Anayasa Mahkemesi'ne Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı taşıdı. Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Avcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun sonucu merakla bekleniyor. 

Kararın kısa sürede açıklanacağı beklentisi bulunuyor.

HERKES ALACAK

Anayasa Mahkemesi'nden emeklilerin beklediği karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. 

İntibak zammı ile gelirler artacak. Önceki intibakta olduğu gibi 355 liraya varan artışlar söz konusu olacak. 2000 yılı ve öncesinde emekli olan işçi emeklileri intibak sayesinde Ocak 2013 tarihinde 50 lira ile 355 lira arasında değişen zamlardan yararlanmıştı. O dönemde tüm emeklilerin dosyaları arşivlerden çıkartılmış ve tek tek hesap yapılmıştı. 

Kıdem ve derecelerine göre alacakları farklar da böylece ortaya çıkartılmıştı. yapılan intibak sadece işçi emeklilerini ilgilendirdiği için Bağ-Kur emeklileri zamdan yararlanamamış ve tepki göstermilerdi. Şimdi çıkacak intibak herkesi kapsayacak.

5 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Gelişmeleri yakından takip eden Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. 

Derneğin hukuk danışmanı Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, konuyla ilgili, "Dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararı lehimize olmasına rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği ret kararını onamıştır. Derneğimiz 2000 sonrası emeklilerimizin intibak hakkı için başlattığı mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir" dedi.

Kaynak: Takvim

Kamu ajans, Kamudan haberleri ve gelişmeleri  Ajanskamu farkıyla aktarmaya devam edeceğiz.

Ajans kamu Haber/ www.ajaskamu.net