Sosyal medyada belli aralıklarla seslerini duyurmaya çalışan "öğrenci affı mağdurları" yakın zamanda imza kampanyası da başlatmış seslerini özellikle de Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor komisyonu üyelerine duyurmayı başarmışlardı. Aslında görüşülen bütün vekiller ve komisyon üyeleri üniversite öğrenci affına sıcak baktıklarını belirtmekteydiler. Muhalefet partileri de böyle bir teklifin önlerine gelmesi durumunda destek vereceklerini bildirmişlerdi. Konunun Cumhurbaşkanına iletilmesi halinde konuya duyarsız kalmayacağını düşünüyorduk ve öyle de oldu. Başbakan Binali Yıldırım konuya ilişkin açıklama yaptı.

Daha önceki yıllarda çıkartılan ancak son 4 yıldır bir türlü hükumetin gündeminde olamayan üniversite öğrenci affıyla ilgili beklenti devam ediyordu. Ancak TBMM'den ve özellikle de hükumetten beklenen müjdeli haber bir türlü gelmiyordu.

Daha önce 2008, 2011 ve 2014 yıllarında üniversite öğrencilerine af çıkmış ve bu aftan yasasından, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören ve eğitimleri yarım kalan kişiler yararlanmış, binlerce öğrenci okullarına geri dönmüştü. Bu öğrencilerin birçoğu bugün görevlerine başlamış ve hayatın içerisinde yerini almış durumdalar. 

Biz de bir kez daha "üniversite öğrenci affı" bekleyen öğrenciler adına hükumete seslenmiştik. Herhangi bir nedenle (terör suçları hariç) öğrenim hakkı elinden gitmiş ya da eğitimini tamamlayamamış öğrencilere bu haklarını -daha önceden yapıldığı gibi- verilmesi çağrısımı yapmıştık. 

Başbakan Binali Yıldırım ''Zamanla çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençler oldu. Bu öğrencilerimize bir kereliğine okullarına dönme imkanı veriyoruz. Terörle bağlantısı olanlar bu haktan faydalanamayacak.'' açıklamasında bulundu.