Milat yazarı Serdar ARSEVEN Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile röportaj gerçekleştiridi.

Bakan Dr. Faruk Özlü, Meslek eğitimini daha cazip hale getirmek için yaptıkları çalışmaları anlatırken, “Meslek Yüksek Okulu (MYO- Önlisans) mezunlarına kısa dönem askerlik” taleplerinin gündemde olduğunu belirtti. Özlü “Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren MYO mezunlarına kısa dönem askerlik” taleplerinin gündemde olduğunu belirtti.

- Meslek Yüksek Okulu’nu bitirene askerlik süresi bakımından bir indirim sağlansa…Bu konuda çok yazdık…

Özlü: Bu konuşulan bir konu. Milli Eğitim Bakanımızla Sivas’ta yapılan bir toplantıda bu konu konuşuldu ve Sayın Bakanımız not aldı, “Bu şekilde bir düzenleme yapalım” diye. Bu konu gündemde… Gündemde olan bir konu, (ilginizden dolayı) teşekkür ediyoruz Serdar Bey. 

- Bütün meslek liselerine bir yıl yabancı dil hazırlık konulması da çok iyi olmaz mı?..

Özlü: Eskiden Motor Sanat Okulları vardı. Bir de Teknik Öğretmenler vardı. Türkiye’de bir sanayi altyapısı varsa bunun gelişmesine bunlar çok önemli katkılar sundular. Bunlar mühendis değillerdi belki ama teknik konuları çok iyi kavrayan arkadaşlar. Motor sanat okuluna eskiden imtihanla girilirdi, öyle herkes yazılamazdı. 28 Şubat sürecinden sonra bu meslek liselerinin itibarı azaldı. Şimdi, hiçbir yere gidemeyen çocuklar sanat okuluna gitme durumunda kalıyor. Bu iyi bir şey değil. O yüzden biz “Teknik Kolej” diyerek daha cazip bir şey sunmak istiyoruz. Teknik kolejler, özel okul. OSB yönetecek. Milli Eğitim Bakanlığı bunları özel okul desteklerinden istifade ettirecek. MEB, OSB’ler şehrin dışında kaldığı için öğrencilerin servis ücretlerini karşılıyor, yemek ücretlerini karşılıyor. Öğrenci başına da 4.200 ile 4.600 arasında bir destek veriyor. Biz de teşvik etmek için Bakanlık olarak bu okulların kuruluşu ve teçhizatını karşılıyoruz.

MİLAT