Ankara'da gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak son dönemde artan gıda fiyatlarıyla ilgili, önümüzdeki hafta bazı adımlar atılacağını söyledi.

"EYT GÜNDEMİMİZDE YOK"

Bakan Albayrak, yüzde 2,3'lük büyüme hedefinin tutturulacağını öngördüklerini belirtirken emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını söyledi.

"TOPARLANMA SÜRECİ BEKLEDİĞİMİZDEN HIZLI GEÇİYOR"

Türkiye'nin zor bir dönemden güçlü bir çıkışla çıktığını kaydeden Bakan Albayrak "2018 yılında Türkiye'nin yaşadığı bu süreç bağışıklık sistemini güçlendirdiği bir dönem oldu. Toparlanma süreci beklediğimizden hızlı geçiyor" dedi.Güçlü adımların atıldığını ve atılmaya devam edeceğinivurgulayan Albayrak "Yüzde 8-11 büyümelere kıyasla yüzde 3-5-6 büyüme hızları ile dengelenme süreci yaşayacağız" diye konuştu.

"GIDA TERÖRÜNÜN PERDE ARKASINA BAKTIK"

Gıda terörünün perde arkasına bakıldığını söyleyen Albayrak, "Gördük ki felaket tellallığı yapanlar bazı siyasi partilerden aday. Şaşırmamak lazım ülkenin canına kasteden terör örgütlerine destek olanlar mutfağına mı kast etmeyecek. Yaşananlar spekülatif, birileri tarafından kullanılıyor." dedi.

"TARLADAN SOFRAYA FİYATLARI DÜZENLEYECEĞİZ"

Albayrak, yüksek fiyatlarla ilgili, "Cumhurbaşkanımız net konuştu. Haftaya adım atmaya başlıyoruz. Belediyelerimizle birlikte, çok uygun fiyatla ürünlerin satışının planlarını yapıyoruz. Tarlada 2 liralık domates , şehre geliyor 8 lira. Öyle bir şey var mı? Orta ve uzun vadede sadece hal yasası değil yasal düzenlemeler de olmak üzere adım atacağız. Tarladan sofraya fiyatları düzenleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"VERGİ REFORMU KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ"

Dönemsel vergi teşviklerinin ekonomideki hassas dönemleri dengeli yönetme açısından önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak"Çok geniş kapsamlı bir vergi reformu konusunda çalışıyoruz. Vergi artırarak azaltarak gelir artırılmaz, bütüncül bakmak lazım" diye konuştu.

"MECLİS İŞ BANKASI KONUSUNDA ADIM ATABİLİR"

İş Bankası'nın devriyle ilgili de konuşan Albayrak, "İş Bankası konuşmasının doğru zeminde yapılması lazım. Meclis bu konuda adım atabilir. Böyle bir adım atılırsa sahiplik ve kurumsallık açısında daha güçlü bir resim çıkar. İş Bankası zaten çok kurumsal bir marka kamuya geçerse hem yerli yabancı yatırımcı nezdinde daha iyi bir algı çıkar." dedi.