Terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklıktan Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Nevra Akdemir, Rektör Ali Gür’ün özel görevlendirmesi ile Yunanistan’a gönderildikten sonra Almanya’ya kaçtı. Ali Gür’ün, Nevra Akdemir’e terörden yargılanmasına rağmen, önce İslahiye İİBF’de 4 idari görev vermesi, ardından da yurt dışına çıkışını sağlamasının nedeni merak ediliyor.

  PKK’ya yardım ve yataklık, terör örgütü propagandası yapmak gibi suçlardan dolayı Gaziantep 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Yrd. Doç. Dr. Nevra Akdemir, Türkiye’ye dönmüyor. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür tarafından görevlendirme ile Yunanistan’a gönderilen Akdemir duruşmalara katılmıyor. Akdemir’in Almanya’ya geçtiği ve Türkiye’ye dönmeyi düşünmediği iddia edildi.

 TERÖRDEN GÖZALTINA ALINMIŞTI

 Edinilen bilgiye göre, Yrd. Doç. Dr. Nevra Akdemir, terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir öğretim üyesi. Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlisi olan Akdemir, daha önce görev yaptığı Mersin’de gözaltına alınmıştı. Berkin Elvan’ın öldürülmesinin ardından Mersin’da yapılan protesto gösterilere katılan Nevra Akdemir, örgüt üyeliği iddiasıyla gözaltına alınan isimlerden birisi olmuştu. Akdemir’in, Mersin’e gelen dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın programını provake eden ekibin içinde de yer aldığı öğrenildi.

 PKK KONFERANSINA KATILDI

 Nevra Akdemir’in terör örgütü ile bağı da bulunuyor.  PKK tarafından Ankara’da düzenlenen “Demokrasi ve Barış” adı verilen konferansın katılımcıları arasında Nevra Akdemir’de yer aldı. Örgütün siyasi ve akademik kadrosundaki isimlerin katıldığı konferans, büyük tepki çekmişti.

 ALİ GÜR BÖLÜM BAŞKANI YAPTI

 Nevra Akdemir, Toros Üniversitesi’nin ardından 2015 yılında Gaziantep Üniversitesi’nde göreve başladı. İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışan Akdemir, Ali Gür’ün rektör olarak atanmasının ardından idari görevler aldı. Hakkında çok sayıda adli ve idari soruşturma bulunan Nevra Akdemir, Rektör Ali Gür tarafından İslahiye İİBF’ne bölüm başkanı olarak atandı.

 ONCA SORUŞTURMAYA RAĞMEN

 Nevra Akdemir hakkında 6 Eylül 2016 tarihinde, terör propagandası, resmi evrakta sahtecilik ve kamu zararı suçları nedeniyle soruşturma açıldı. Hakkında çok sayıda adli ve idari soruşturma olan Akdemir’e, buna rağmen Rektör Ali Gür tarafından sürekli idari görevlendirmeler verildi. Ali Gür dekanlığını kendisinin yaptığı İslahiye İİBF’de, Kamu Yönetimi ve İktisat Bölüm Başkanlığı görevlerini Nevra Akdemir’e verdi. Akdemir’i 2 bölüm başkanlığı ve 1’de anabilim dalı başkanlığı ile ödüllendiren Gür, bunlar yetmezmiş gibi bir de İslahiye İİBF Fakülte Kurul Üyesi yaptı.

 TERÖRDEN YARGILANIYOR

 Hakkındaki onca soruşturmaya rağmen sürekli Ali Gür tarafından ödüllendirilen ve görev üstüne görev verilen Nevra Akdemir için Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılık, yaptığı soruşturmaların ardından Akdemir’e 15 Mayıs 2017 tarihinde 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde terörden dolayı ceza davası açtı. 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Eylül 2017 ve 8 Kasım 2017 tarihlerinde duruşması yapılan Akdemir, her iki duruşmaya da katılmadı. Akdemir’in duruşması 2018 yılı Mart ayına ertelendi.

 REKTÖR YURT DIŞINA GÖNDERDİ

 Hakkında çok sayıda adli ve idari soruşturma bulunan, aynı zamanda terör örgütü propagandasından yargılanan Nevra Akdemir’in duruşmalara neden katılmadığı merak edilirken, korkunç gereği PUSULA ortaya çıkardı. Rektör Ali Gür’ün, hakkındaki onca adli ve idari soruşturmaya rağmen Nevra Akdemir’i yurt dışına görevli olarak gönderdiği öğrenildi. Akdemir’in rektörlük tarafından Yunanistan’a gönderildiği ortaya çıktı.

 NEDEN AÇIĞA ALMADI?

 Ali Gür’ün, terörden dolayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bir öğretim görevlisini açığa almaması tepkilere neden oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, haklarında takipsizlik kararı verilen çok sayıda öğretim görevlisi halen görevlerine dönemezken, terörden yargılanan Nevra Akdemir’in, rektörlük tarafından önce üst üste idari görevler, ardından da yurt dışı görevi ile ödüllendirilmesi dikkat çekti.

 ALİ GÜR İMZALADI…

 Terör suçundan yargılanan Nevra Akdemir’in yurt dışı görevlendirme izinlerini ise Ali Gür verdi.  Rektör Gür, Akdemir’in Yunanistan’a gitmesi için gereken görevlendirme belgesine, hem Gaziantep Üniversitesi Rektörü, hem üniversite yönetim kurulu başkanı, hem İslahiye İİBF Yönetim Kurulu Başkanı, hem de İslahiye İİBF Dekanı olarak kendisi imza attı. Gür, bunların yanı sıra, 15 Temmuz’un ardından getirilen OHAL yurt dışı çıkış izin belgesini de imzaladı.

ALMANYA’YA GİTTİ DÖNECEK Mİ?

 Ali Gür’ün verdiği görevin ardından Yunanistan’a giden Nevra Akdemir’in oradan da Almanya’ya geçtiği öğrenildi. Akdemir’in halen Almanya’da olduğu ve hakkındaki yargılama nedeniyle Türkiye’ye dönmeyi düşünmediği öne sürüldü. Nevra Akdemir’in göz göre göre yurt dışına çıkışına izin veren Ali Gür’ün, bu iddialara nasıl cevap vereceği ise merak konusu.

Kaynak: Mehmet Demir/ GaziantepPusula 

http://gazianteppusula.com/haber/ihanet-vizesi-haberi-48036.html

Ak PArti Milletvekili Şamil TAYYAR da bu iddiaları sosyal medya hesabından paylaştı.