Geçtiğimiz Günlerde Rize'de Basına yansıyan soruşturma ile ilgili basına yanısıyan haberlerin ardından ilginç şeyler yaşanıyor.

Olay şöyle idi: Rize merkezde bir ortaokulda görev yapan müdür yardımcısı Y.S.C karneler dağtıldıktna sonra , Okul idaresine ait şifre ile  e- okul sistemine girip ve notları kötü olan ve aynı okulda okuyan,  bazı öğretmen çocuklarının notlarının  değiştirdiği ileri sürüldü. 

Durumun öğretmenler tarafından farkedilmesi sonrasında, öğretmenlerin "Resmi evraklarda silinti, değişiklik, karneler basıldıktan sonra öğrenciler arası haksız rekabet oluşturmak, okuldaki öğretmenler arasında ayrımcılık yapmak, okul idaresinin ve öğretmenlerin bilgisi dışında şahsi menfaat sağlamak, devletin verdiği yetkiyi kötüye kullanmak, okul müdürünün şifresini izinsiz kullanmak" suçlarından notları değiştirdiği öne sürülen müdür yardımcısı hakkında şikayette bulunuldu. İl Milli Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı ve iki müfettiş görevlendirildi.

Olayın basına da yansımasının ardından Rize İl Milli Eğitimin gündemine bomba gibi düşen bu haber sonrası ilginçe gelişmeler de yaşanmaya başladı. 

Şöyle ki: 

Sözkonusu Müdür yardımcısı Y.S.C aynı zamanda Türk Eğitim Sen İl  Başkan yardımcılığı görevinin yürütüyor  ve görev yaptığı o okulda yıllardır görev yapıyor. Notunu değiştirdiği çocukların babalarının da , kendi sendikasına mensup olan Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin olması ise dikkat çekiyor.

Olayın farkedilmesi üzerine o okulda görev yapan ve müdür yardımcısı ile aynı sendika üyesi olan Türk Eğitim Sen'li bazı öğretmenler de dahil olmak üzere Müdür yardımcısı hakkında şikayet dilekçesi veriyorlar.

Olayın açığa çıkması ve soruşturma açılmasının ardından, notlar e okuldan tekrar eski haline getiriliyor ama iş işten geçmiş tabi öğretmenler bu konuyu okulun sene sonu kurul toplantısında gündeme getiriyorlar.

Öğretmenler Müdür yardımcısına "neden bu saygısızlığı, not hırısızlığını, sahtekarlığı yaptığını" yaptığını sormuşlar. Not yükseltilmesi gerekiyorsa , bir eksiklik görülmüşse, adaletli bir şekilde öğretmenlerle birlikte öğrencilerin durumları gözden geçirilebilirdi. Fakat sormadan kendi sendikasından bir öğretmen arkadaşının notlarının gizlice değiştirilmesi suçtur. Biz öğretmenler aşağılanmıştır." dierek tepki göstermişlerdir.

Hararetli tartışmaların yaşandığı kurul toplantısında notları değiştiren Müdür yardımcısı Y.S.C sesini yükselterek, kızarak özür dilemek zorunda kalmış ve "kastının öğretmen çocuklarının ayrıcalıklı olmasını istemek olduğunu ifade etmiş. Ardından ise öğretmenleri adeta tehdit ederek bundan  sonra hibir öğretmen benim anıma bazı konularda istekte bulunmak için gelmesin diyerek" büyük bir kızgınlık ile toplantı salonunu terketmiştir.

Öğretmenlerin, Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı olan Müdür yardımcısı Y.S.C  hakkında şikayet dilekçesi vermelerinin ardından ise farklı bir olay daha yaşanmıştır.

Şikayet dilekçesi veren Türk Eğitim Sen'li öğretmenlere, eşlerine ve tanıdıklarına Türk Eğitim Sen Rize İl Başkanı tarafından telefon açılarak bazılarıyla da yüz yüze görüşülerek önce şikayet dilekçelerini geri çekmeleri ricasında bulunulmuş , kendilerinden özür dilenmiş, dilekçelerini geri çekmezlerse ise olabilecekler anlatılarak üstü kapalı tehditler savrulmuştur.

Konu ile ilgili sitemize ulaşan bazı öğretmenler, şikayet dilekçelerinde de yer verdikleri ve  duydukları rahatsızlığı  "Sendikalar  haksızlığı, adaletsizliği üyesinini hukukunu korumak üzere teşkil edilen bir kurumdur. Bizler de Türk Eğitim Sen'liyiz.  Sendikamız, İl başkan yardımcısı notları değiştirip suç işledi diye, başkan yardımcısının not sahtekarlığını ortya çıkardık diye , İl Başkan Yardımcısını sahtekarlığını gizlemek için üyesini tehdit etmez, edemez. Bu olay geçtiğimiz yıllarda da olmuş, bu müdür yardımcısının önceki görev yaptığı okulalr da dahil olmak üzere bazı kişilere menfaat sağlamaya yönelik bu suçu ciddi şekilde araştırılmalıdır. " şeklinde ifade etmektedirler. 

Aynı sendika mensubu olmasına rağmen yaşanan olaydan dolayı çok büyük tepki gösteren öğretmenler ilkeli duruşlarını bozmayıp, geri adım atmamış ve şikayetlerini geri çekmemişlerdir.

Öğretmenler ikna edilemeyince, Olayın rahatsızlık boyutunun ve derinliğini artması üzerine Notu değiştirilen çocuğun babası da Türk Eğitim Sen üyesi bir Öğretmen olunca Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı Y.S.C'yi kurtarmak için bu öğretmen ile suçu üstlenmek üzere bir anlaşma sağlanıyor. 

Notu yükseltilen çocuğun babası olan Türk Eğitim Sen üyesi öğretmen: "Suçu ben işledim, müdür yardımcısı odasından çıkmıştı kimse yoktu , e okula girip gizlice notları değiştirdim." diyerek suçu da üstlenmektedir. 

Olayın basında "Müdür Yardımcısının not hırsızlığı farkedildi" şeklinde yer almasının ardından Türk Eğitim Sen İl Başkanı üyelerine watsaptan şöyle bir mesaj atıyor: 

"Rize de Müdür Yardımcısı e okulda notları değiştirdi başlıklı haber olayın içeriği bilinmeden, alal acele yapılan çarpıtma bir haberdir.
Okulda görevli bir öğretmen 5-6 çocuğa öğretmenler tarafından  birinci ve ikinci dönem tüm derslerde 100 puan verildiğini öğrenmiş ve bu olayı duygusal bir boyuta taşımıştır.
Adı geçen müdür yardımcısının odasına girmiş, müdür yardımcısının odada olmadığını görmüş ve bilgisayarda açık bulunan e okul sistemine girerek notları değiştirmiştir.
Olay farkedilince aynı gün notlar okul idaresi tarafından tekrar eski haline geri getirilmiştir.
Yapılan haber ilgili müdür yardımcısını karalamak amacıyla olayın henüz soruşturma boyutu dahi sonuçlanmadan kasıtlı bir şekilde yapılmıştır. İlgili öğretmende 5-6 çocuğa 100 verildiği için duygusal bir an yaşadığını ve notları bu yüzden değiştirdiğini kabul etmiştir."

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün şikayet üzerine geçen hafta başlattığı soruşturma süreci devam ediyor. Soruşturma sürerken ilginç bir gelişme daha yaşandı. 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN hafta sonu Sendika ziyaretleri ve çalışmaları kapsamında Rize ve Artvin'de idi. 

Artvin dönüşü Sendikanın Rize il teşkilatına uğradı.

Bir fotoğaf karesi gündeme bomba gibi düştü. 

(Resimdeki Kişi Sonradan suçu üstlenen ve Notları Değiştirilen Çocuğun babası olan Öğretmen)

Önce Notları Sendika İl Başkan Yardımcısı tarafından değiştirilen çocuğun babası olan , daha sonra "notları müdür yardmcısı değil ben değiştirdim" diyerek suçu üstlenmeye çalışan bu öğretmen,  Talip GEYLAN ile yan yana fotoğraf çektirerek sosyal medyadan önce paylaşmış sonra silmiştir. Suçu üstlenen bu öğretmen Adeta " Arkamda Genel Başkan Var" gibi bir  mesaj mı vermeye çalışmıştır bilinmez.

Ancak  suçüstü yapılan ve eğitimcilerin onuruna yakışmayan bu davranışın tarafları ile Türkiye'nin en büyük sendikalarındna biri olan Türk Eğitim Sen Genel Başkanının yan yana poz vermesi hiç de şık olmamıştır.

Talip GEYLAN bu pozu verirken konudan ne kadar haberdardı ya da değildi bilemiyoruz. 

Ama bu resmin , yaşanan olayın ardından, kendi üyesi öğretmenler başta olmak üzere herkesi rahatsız ettiği açık bir gerçek. 

Eğitimcilerin herkesten daha fazla saygı görmeye ihtiyaç duyduğu bir dönemde umarız bu tür olaylar bir daha yaşanmaz. 

www.ajanskamu.net