SADIK ALBAYRAK MERKEZEFENDİ A.İ.H.L.’DEYDİ

Tarihçi-araştırmacı, gazeteci-yazar Sadık ALBAYRAK Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin her ay düzenlediği “Gençlerle Başbaşa Sohbetler” etkinliğine katıldı.

Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde her ay gerçekleştirilen ve öğrencilere öncü ve örnek şahsiyetleri buluşturma amacıyla yapılan programın bu ayki konuğu Sadık ALBAYRAK oldu.

“KÜLTÜREL MİRAS VE GENÇLİK” konulu program öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Son yarım yüzyıl içindeki kültürel mirası ortaya çıkarmak için değerli araştırmalar yapmış bir bilim ve fikir adamı olarak Albayrak, “İmam-Hatip Ruhunu” özümsemiş ve bu manevi ruhu yeni nesillere aktarma gayesiyle Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle hasbihal etti. Söyleşide kendi hayatından kesitler de sunan ALBAYRAK, kutsal davayı bir bayrak yarışı olarak gördüğünü, bu bayrağın nesiller boyu aktarılması çabasını hayatı boyunca sürdürdüğünü ve bu bayrağın temsilcilerinin artık imam-hatip liselilerinin olduğunu vurguladı. Konuşmasında Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini göstererek: “Bayrağı sizler devraldınız. Bu bayrağı koruyun, kollayın ve zamanı gelince ehline devredin.” diyerek bu konudaki hassasiyetini dile getirdi. Kendi yaşamından da parçalar sunan Albayrak, çektiği sıkıntılara, yaşanılan zorluklara rağmen, yaşamı boyunca davasını asla bırakmadığını belirterek öğrencilerin de bu amaç doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık 1 saat süren söyleşide Sadık Albayrak, dava hayatına ilk günkü ruhla hâlâ devam ettiğini, gençlerin de her zaman Kur’an’ı rehber alarak ilerlemesi gerektiğini özellikle belirtti. Konuşmalarında çocuklarını imam-hatip liselilerine gönderen ailelere de teşekkürlerini sunan Albayrak, söyleşi sonunda kitaplarını imzaladı.

Söyleşiden sonra okulda İSAYEP ( İslam Alimi Yetiştirme Projesi) kapsamında Anadolu’nun çeşitli illerinden seçilen öğrencilerle bir araya gelen Albayrak, bu öğrencilere özel bir zaman ayırarak İslam alimi olma yolunda atılacak adımlar noktasında önemli bilgiler verdi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Albayrak, Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bu seneyi Mehmet Emin Saraç yılı ilan etmesinden duyduğu memnuniyeti de ayrıca dile getirdi. Gördüğü bütün bu çalışmalara karşı beğenilerini ifade eden ALBAYRAK, çalışmaları yürüten tüm eğitimcilere ayrı ayrı teşekkür etti. “Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne iyi ki gelmişim, heyecanım ve umudum daha da arttı.” diyerek yürütülen projeler için öğrenci ve öğretmenleri tek tek tebrik etti.