AJANSKAMU.NET-ÖZEL HABER-Sivas’taki Skandalın Ardından Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN iki genel başkan yardımcısıyla birlikte Sivas’a Çıkarma yaptı ve Okul Müdürlerinin görevden alınma süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sivas Valisini de yanlış yönlendirerek Sivas'ta Müdür Kıyımına başladığını dün haber yapmıştık. Kamuoyuna bımba gibi düşen skandalın ardından Ali YALÇIN genel başkan yardımcıları Ramazan ÇAKIRCI ve Hasan YALÇINYAYLA ile birlikte dün Sivas’a gitti.

Ali YALÇIN sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şubemizi ziyaret ettik.

Eğitim kurumu yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldiğimiz toplantımızda eğitim kurumlarının salt akademik başarı üzerinden inceleme/değerlendirmeye tabi tutulmasının yanlışlığına ilişkin değerlendirmeleri dinledik.

Bu tür akademik sonuçlar üzerinden yapılan değerlendirmelerin; öğrenci/öğretmen/veli ve yöneticilerinin kaygılarını artırdığını gördük.

Skora dayalı eğitimin pedagojik/psikolojik açıdan sakıncalarını  dinledik.

Yapılan bu yanlış uygulama sonuçlarıyla birlikte yok sayılmalıdır.

Sivas’taki yaşanan süreci tüm boyutları ile takip edeceğimizin,yetkililerin iyi niyetle atacakları adımlara her türlü desteği sunacağımızın,üyelerimizin hukuki ve özlük haklarını ise sonuna kadar savunacağımızın kamuoyu tarafından bilmesini isterim.

2019 LGS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra oldu. 2018 LGS ( Liselere Giriş Sınavı)nda Sivas'ın 38.Sıradan 2019'da 59’uncu sıraya düşmesi ile gerilim yaşanmış yeni Vali Salih AYHAN’a , torpilli il müdürünün gazlamasıyla Ve İl Müdürünün Valiyi yanlış yönlendirmesi ile bu başarısızlığın hesabı apar topar 200 okul müdürüne önce inceleme , daha sonra 84 üne sorşlturma ve 21 tanesinin de görevden alınması ile kesilmişti.

Şimdi asıl merak edilen soruyu soralım :

2019 Temmuz ayında açılan soruşturma ve Ağustos’ta yaşanan görevden almalara Eğitim Bir Sen neden o gün ses çıkarmadı. 

5 ay sonra önce şube başkanının iki satırlık açıklaması , ardından genel başkan yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI’nın  cılız tondaki açıklaması ve en son Genel Başkan’ın Ziyaret ve açıklamasıyla cevap verildi.

Ne oldu da ilk gün verilmeyen tepki tam 5 ay sonra verilmek zorunda kalındı.

Bu konuya da bir açıklık getirilmesi  gerekmektedir.

www.ajanskamu.net