15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK ile kurumsallaştırılan sözleşmeli öğretmenlikte 2017 Şubat atamasını Temmuz ayında gerçekleştirebilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin öğretmen için sadece Güneydoğu’da kontenjan açtı. Mülakat engelini geçebilen adayların 10 Temmuz-17 Temmuz tarihleri arasında tercih yapmaları beklenirken, MEB sistemine giren öğretmenler, yüzde 95’ini Güneydoğu illerinin oluşturduğu liste ile karşılaştı.

2016 Mayıs ayında KPSS’ye girerek öğretmenlik hayaline başlayan adaylar için atama sürecinde sona gelindi. MEB, Şubat ayında yapılması gereken, mülakatları tamamlanan ancak Temmuz ayına kadar gerçekleştirilemeyen atamalarda tercih sürecini başlattı. MEB’in atama için yayımladığı kontenjan listesine göre, bu yıl sözleşmeli görevlendirilecek öğretmenlerin yüzde 95’i doğuya gidecek. Tercih için bakanlık sistemi 10 - 17 Temmuz tarihleri arasında açık kalacak. Öğretmen adaylarının tercih sonuçları, atama sonuçları 19 Temmuz’da açıklanacak. 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde “Güneydoğu’da öğretmen tutamıyoruz” diyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın sözleşmeli öğretmenlik projesini, 15 Temmuz sonrasında gerçekleştirmesine ‘bizim günahımız ne’ diyerek tepki gösteren öğretmen adayları, 6 yıl zorunlu hizmet yapacakları Güneydoğu illeri hakkında sosyal medya üzerinden bilgi toplamaya başladı.

[Haber görseli]kontenjan listesine göre en çok atama Şanlıurfa, Van, Ağrı, Şırnak ve Gaziantep’e yapılacak. En çok atama yapılacak branşlar ise sınıf öğretmenliği, İngilizce ile din kültürü ve ahlak bilgisi olacak. Bakanlık bu atamada Fransızca öğretmenliği için yalnızca 1 kontenjan ayırırken, Arapça için 43 yeni öğretmen istihdam edecek. Seçmeli Kürtçe dersinin Kurmançi lehçesi için Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerine 2, Zazaca için ise Bingöl’ün Solhan ilçesine 1 öğretmen atanacak.

Bakanlığın en çok sözleşmeli öğretmen ataması yapacağı il ise 3 bin 59 öğretmen ile Şanlıurfa olacak. Urfa’yı, bin 921 öğretmen ile Van, bin 461 öğretmen ile Ağrı, bin 606 öğretmen ile Şırnak, bin 170 öğretmen ile Gaziantep izleyecek. Listeye göre İstanbul’a 39, Ankara’ya 52, İzmir’e 158 öğretmen atanacak. En az atama yapılan iller arasında ise 1’er öğretmenin atanacağı Aksaray ve Gümüşhane yer aldı. Batı illerine en çok tercih yapabilecek branş ise din kültürü ve ahlak bilgisi oldu. İzmir’e atanacak 161 öğretmenin 150’sini ve Ankara’ya atanacak 53 öğretmenin ise 50’sini din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri oluşturacak. Ayrıca toplamda 26 ilin atama listesinde hiç yer almaması da dikkat çekti.

Cumhuriyet

kamu haber, Kamuajans, Kamudan haberleri ve gelişmeleri  Ajanskamu farkıyla aktarmaya devam edeceğiz.

Ajans kamu Haber/ www.ajaskamu.net