Türk Eğitim-Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Turgay Demirtaş, sözleşmeli Öğretmenlere özür tayin hakkı verilmesini istedi, Özür grubundan zorunlu hizmet bölgelerine yer değiştirme hakkı verilmesini gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Sözleşmeli öğretmenlere de mahrumiyet bölgelerinde, öğretmen ihtiyacı olan yerlerde bir araya gelme hakkı verilmelidir.

İnada gerek yoktur.

Tüm sözleşmeli öğretmenlere eşi ne iş yapıyorsa yapsın, özür grubundan zorunlu hizmet bölgelerine yer değiştirme hakkı verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu talebi ile ilgili zannederim bir yanlış anlama olmuş. Burada talebimiz öğretmen ya da başka iş fark etmez. Türk EğitimSen olarak, temel talebimiz tabi ki sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kökten kaldırılmasıdır. Bu yapılana kadar acil düzenlemeler olabilir. Tüm sözleşmeli öğretmenlere eşi ne iş yapıyorsa yapsın, özür grubundan zorunlu hizmet bölgelerine yer değiştirme hakkı verilmelidir. Mesele öğretmen ihtiyacı ise şu veya bu mahrumiyet bölgesinde görev yapmanın ne farkı vardır? Bu, problemi kökten çözmese de hafifletecektir" dedi.

"TAYİN İSTEĞİNDE ŞART OLMAMALI"

Tayin isteğinde şart olmaması gerektiğini kaydeden Demirtaş, "Doğu ve Güney Doğu Anadolu ile diğer mahrumiyet bölgelerinde görev yapmak isteyen öğretmen ve memurlara hiç bir şart aranmaksızın tayin hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

Demirtaş, "Hem mahrumiyet bölgelerinde öğretmen ya da memur tutamıyoruz diyecek, hem de istekli olarak gitmek isteyenlere yıl vb. şartlar koyacaksınız" dedi. Demirtaş, "Doğu, Güney Doğu ve diğer mahrumiyet bölgelerinde görev yapmak isteyenlere hiç bir şart koşulmadan tayin hakkı verilmelidir. Hem mahrumiyet bölgelerinde öğretmen ya da memur tutamıyoruz diyecek, hem de istekli olarak gitmek isteyenlere yıl vb. şartlar koyacaksınız. Gerek öğretmen gerekse diğer memurlara, hiç bir şart aranmaksızın, mahrumiyet bölgelerine isteğe bağlı tayin düzenlemesi acilen yapılmalıdır.

Sözleşmeli öğretmenlere de mahrumiyet bölgelerinde, öğretmen ihtiyacı olan yerlerde bir araya gelme hakkı verilmelidir. İnada gerek yoktur" diye konuştu.