MAAŞLAR ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE

OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile kamuda istihdam edilen yüz binlerce işçi, 2 Nisan itibariyle kadroya geçti.  Kamuya geçen bu işçilere verilen ücretler gündem olmaya devam ediyor. Kamu işçilerine enflasyon farkının verilip, taşerondan kadroya geçen işçilere verilmemesi ve toplu iş sözleşmesi hükümlerinde yer almaması tepki çekmeye devam ediyor.

SENDİKAL HAKLARI YOK

Kadroya alınan işçilerin hali hazırda aldıkları düşük ücretler, vergi kesintileri ile daha da aşağı düştü. Bakanlığın sürekli işçi protokolü ile çalıştırarak, sendikal haklardan mahrum bırakılan işçiler, 2020 yılına kadar da sendikalı olamayacak. Bu durumda kamuda istihdam edilen çiçeği burnunda işçiler kadroya geçtiğine bir türlü sevinemiyor. 

ALACAKLARINDAN FERAGAT ETTİLER

Ayrıca kadroya geçme şartları arasında kamuya açtıkları geriye dönük haklarından, tediye davalarından ve alacaklarından da vazgeçen işçiler, böylelikle mağduriyet üstüne mağduriyet yaşıyor. Şimdi ise, avukatlar açılan davaların masraflarını istiyor. 3-4 bin TL tutarında ki avukatlık ücretlerini ödemekte zorlanan çalışanlar, yüklü miktarda ki bu paraları nasıl bulacakları konusunda akla karayı seçtiler. 

KADROLU TAŞERON İŞÇİLER

Yıllık vergi kesintisine giren işçilerin maaşları asgari ücretin brütünün altına geriledi. Hal böyle olunca işçiler verilen kadroyu, ''KADROLU TAŞERON İŞÇİLİK'' olarak tabir etmeye başladı.

HİÇ BİR GARANTİSİ YOK!

2020 Yılına kadar sendikal haklardan mahrum edilen 4/D'li işçiler için sendikaların toplu sözleşme masasına oturacağının da hiç bir garantisi yok. 2020 yılına kadar Bakanlığın düzenlediği sürekli işçi protokolüyle çalışan işçiler, 2020 itibariyle sendikaların toplu sözleşme masasına oturmasını bekliyor. 

ENFLASYON FARKI

Kadroya geçişi gerçekleştirilen işçilerin Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerinde altışar aylık dönemlerde yüzde 4+4 şeklinde düzenlenen zam oranları, diğer kamu işçilerinin toplu sözleşmesinden farklı olarak efnflasyon farkı oluşması durumunda bu farkın ödeneceğine dair bir hüküm içermiyor. Bu da kadroya geçişi gerçekleşen işçilerin oluşan enflasyon farkından mahrum bırakılmaları ve aldıkları ücretin enflasyon karşısında kayıplara uğraması anlamına geliyor.

GEÇERLİ DÜZEYDE MAAŞ İSTİYORUZ

Sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan 4/D'li Kamu İşçileri, maaşlarının reel seviyelere yükseltilmesini ve mahrum kaldıkları hakların iadesini bekliyor. Çalışanlar maaşlarının makul düzeye ulaşmadığı müddetçe, vergi kesintisinin sona ermesini ve sendikaların da temsiliyetinin önünün açılmasının gerektiği savunuyor.