Çalışma Bakanı, Maliye Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamarın ardından umutları tazelenen taşeron kamu işçileri çıkacak yeni yasanın ayrıntılarını dört gözle bekliyor.

Sayıları yaklaşık 800 bini bulan kamuda ki taşeronlar yıllardır asgari ücretle, düşük maaşla, statüden yoksun, sosyak haklardan mahrum, düşük ücretle en ağır koşullarda çalışmaya devam ediyor. 2015 yılında eski Başbaklan Ahmet Davutoğlu'nun kamuda ki tüm asıl ve yardımcı işlerde çalışan taşeronlara kadro sözü vermesine sevinen çalışanlar, bu müjdeye bir türlü mazhar olamamış, mağduriyetleri devam etmiştir. Yüz binlercesinin asgari ücretle düşük maaş alarak kamuda çalışmaya devam ettiği taşeronlar için, bugünlerde geri sayım  başladı.

2019 seçimleri öncesinde Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde ''O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." demesiyle umutları adeta yeniden yeşeren taşeron işçiler şimdi bambaşka bir heyecan içinde.

Yapılan tüm bu açıklamaların ardından en çok merak edilen, çıkacak olan yasanın detayları. Çalışanlar hangi kapsamda kadroya geçecek, kadro neticesinde sosyal ve hukuki haklar, ücretler, çalışma şartları, kamuya açılan davalar, verilecek statüler.. Hepsi muamma olarak görünüyor. Cevap bulmayan bu sorulara hükümet kanadından henüz bir açıklama gelmedi. Kadronun detaylarının ne zaman açıklanacağı ise bilinmiyor.

Taşeron işçiler detayların bir an evvel açıklanmasını ve diğer kadrolular gibi tüm haklara kavuşmayı umuyor.