Yön Gazetesinin Haberine göre; İstanbul’un Kağıthane ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğünde akla ve hayale gelmeyen bir ihale yolsuzluğu iddiaları gündeme geldi.

Milli Eğitim Müdürlüğünde 9 yılda 7 kez müdür değişikliği yapılmasının nedenleri ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde akla ve hayale gelmeyen bir ihale yolsuzluğu iddiaları İstanbul’un Kağıthane ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğünde meydana geldi. İddialara ve gazetemize yapılan bir ihbara göre, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesi için yapılan ihale sonucunda hiçbir Suriyeli’nin taşınmadığı iddia edilerek turizm firmasına iki milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ancak, inceleme yapan müfettişlerin de olayı kapattıkları iddia ediliyor.

Önce gazetemize bir vatandaş tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde gönderilen bir ihbar yazısında aynen şu ifadelere yer verildi :

İhale için Kağıthane’de eğitim gören 47 okulun Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesini alan şirketin böyle bir hizmet vermeden devletten iki milyon lira ihale ücreti aldığı iddialarında bulunarak, “Kağıthane'de Ankara'dan gelen  bakanlıkların müfettişleri buradalar soruşturma konusu şu. Suriyeli öğrencilerin taşınma ihalesi bu ihale 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında yapıldı. Bu dönem kimse Farkına varmadan hiçbir Suriyeli öğrenci taşınmadı. Yalnız bu ihaleyi 2 milyon lira bedelle YÜCEL TURİZM aldı. Öğrenciler taşınmış gibi gösterildi. Şube Müdürü Ayhan kurt 350 bin liralık jipe binerek olayı taçlandırdı. Ardından Bu yıl ihale tekrar yapıldı. Eylül Ekim Kasım ve Aralık dönemlerine ait Suriyeli öğrencilerin taşıma ihalesi yapılıp taşınma işlemi gerçekleşmedi. Bakanlık müfettişleri buraya geldi. Bütün MEB okul müdürlerini soruşturma kapsamında taşınıp taşımadıklarını sormaya başladılar. Müdürler toplu halde istifa etmeyi düşündüler. Bunun nedeni de Ayhan Kurt'un müdürlere yapmış olduğu baskı olmayan çizelgeleri taşınmayan öğrencileri taşındığı gibi gösterilmesi istendi.. Okul müdürlerinden  şu an inanılmaz bir baskı var. Siyasiler ve Ayhan kurt tarafından okul müdürlerine Öncelikle bakanlık müfettişleri bu konuyu kapatıp kapatacaklar de, ama ardından gelen taşınma olayı, Eylül Ekim Kasım ve Aralık'taki taşınma olayından sonra Ayhan kurt okul müdürlerini resmen görevden alırım Ondan sonra bir daha burada okul müdürlüğü yapamazsınız öğretmenlik bile yaptırmam size diye tehdit etmektedir. İstediğiniz bilgilere istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz bunlara tüm okul müdürleri dahildir. Suriyeli öğrencilere sahip olan tüm okul müdürleri dahildir. Yapılan ihalenin Bedeli devletten alınmıştır. Öğrenciler taşınmış gibi gösterilmiştir. Fakat taşınan tek bir öğrenci bile yoktur. Saygılarımla..”

İşte ihbarcının gazetemize gönderdiği iddialar aynen bu şekildeydi...

MÜFETTİŞLER İNCELEME SONUCU TEMİZ RAPORU VERMİŞLER..

Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Suriyeli öğrencileri taşıma ihalesi ile ilgili olarak kuruma gelen müfettişlerin inceleme yaptığı, ancak yapılan inceleme sonucu ilginç iddialar ortaya atılıyor. İfadesi alınan okul görevlileri tehdit edilerek, böyle bir şeyin olmadığı konusunda baskıyla hep bir ağızdan zorla  ifade verdirildikleri gelen ihbarlar arasında..

Gazetemizin bu konuda yaptığı araştırmalar ve bazı yetkililerden aldığımız bilgilere göre, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne her yıl aynı müfettişler geliyormuş. Bu yıl da gelen aynı iki müfettiş, bu konuda sadece okul müdürlerinin ifadelerin başvurduğunu ve öğretmen ve diğer görevlilerin ifadelerinin alınmadığını belirterek gelen müfettişlerin de olumlu ifade alarak bu konuyu sessizce temizlediğini ifade etti.

İhalede meydana yaşanan yolsuzluk iddialarının doğrulanması için taşıma ihalesini yapan YÜCEL turizmin SSK bilgilerini ve okullardaki kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiği ve olayın okul müdürlerine değil de öğretmen, yetkili ve bilgisi olan kişilerden  daha geniş ifade alınarak doğruların tespit edilmesi gerekiyor.

AYHAN KURT OLAYI YALANLADI..

Önce bu konuda adı geçen Kağıthane İlçe Milli Eğitim şube müdürü Ayhan Kurt’u telefonla arayarak ihale olayını sorduk. Kendisi böyle bir olayın olmadığını, Ankara’dan Müdürlüğe gelen ve inceleme yapan müfettişlerin genel anlamda rutin bir inceleme yaptığını  ve böyle bir yolsuzluk iddialarının aslı olmadığını ifade ederek, “Bu bir iftiradır, yalandır. Böyle bir suçlamada bulunan kişi savcılığa şikayet etmelidir, bu karalamak, terbiyesizlik ve çok ayıp bir şeydir. Siz de haber yaparken insanlara leke düşürmemeye çalışın, savcılık ve müfettiş raporu olur haberinizi yaparsınız”diyerek, müfettiş raporlarını istediğimizde ise raporun gizli olduğu gerekçesiyle kamu oyu ile paylaşılamayacağını söyledi.

TURİZM FİRMASI TELEFONLARIMIZA CEVAP VERMEDİ..

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesini alan YÜCEL Turizm adli firmadan olayın doğruluğu veya selameti açısından bilgi almak için bir çok kez aradığımızda telefonlarımıza cevap verilmedi. Tekrar 22 ve 24 Ocak tarihinde aradığımızda ise  YÜCEL TURİZM’de görevli sekreteriyle irtibat kurabildik. Sekreter bayana durumu anlattığımızda ise, not alarak bize döneceklerini belirtti, ancak bize dönen olmadı. Son aradığımızda ise YÜCEL beyin yoğun olduğunu ve görüşme imkanı olmadığını ifade ederek bu konu hakkında turizm firmasından sağlıklı bir bilgi alamadık. Hatta bu konuda daha önce uyarı niteliğinde yaptığımız haberimiz dahi muhatap alınmayarak cevap verilmedi.

MÜDÜR DEĞİŞİMİ 9 YIL DEVAM ETTİ

Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevi için 9 yıldır müdür atama yarışı yapılıyordu. Eski müdür Nail Bölükbaşı 9 yılda  6 kez gitti, 7. kez yeniden göreve gelerek, sonunda Şişli İlçe Milli Eğitim müdür yardımcılığı görevine gönderildi. Aynı makamı sürekli şimdiki müdür Muhammet Çayır ile adeta atama yarışı yaşadılar.  Muhammet Çayır gidiyor, Nail Bölükbaşı geliyor, Nail gidiyor, Muhammet geliyor. Allah aşkına böyle bir yönetim, böyle bir idarecilik ve atama sistemi nasıl olabilirdi? Sonunda yarış bitti, kazanan Muhammet Çayır oldu ve yeniden Kağıthane ilçe Milli Eğitim müdürlüğü görevine getirildi.

Bu nedenle İlçe Milli Eğitim müdürü  Muhammet Çayır ile şube müdürü Ayhan Kurt devlein resmi kurumunda istedikleri uygulamaları rahatlıkla yapmaya devam ediyorlar..Ayhan Kurt hakkında en son 27 Mart 2015 tarihinde sürücü kurslarında direksiyon sınavında ehliyetsiz öğretmenlere görev verildiği ve bir çok personellere sürekli baskılar yapıldığı iddialarıyla da Ekim 2014 yılında yine çeşitli konularda haberler yayınlayarak yetkilileri uyardığımız halde maalesef aynı kurumda, aynı zulümler  ve çeşitli yolsuzluk iddiaları halen devam ederken, aynı idareci ve yöneticiler de aynı kurumu yönetmeye devam ediyorlar.

Haber kaynak: http://yongazetesi.com/il-ilceler/suriyelileri-tasima-ihalesinde-iki-milyonluk-vurgun/8802/