Toplantının kapanış konuşmasında Genel Başkan Talip Geylan önemli açıklamalar yaptı.

Kamu çalışanlarının sendikal bir zulüm altında olduğunun altını çizen Genel Başkan Geylan, “Kamusal alan sendika görünümlü bir çete tarafından işgal edilmiş durumdadır. Kamu çalışanlarını bu esaretten, zulümden ancak Türk Eğitim-Sen, Türkiye Kamu-Sen kurtarabilir” diye konuştu.

Malum sendikanın Türkiye Kamu-Sen’den rahatsız olduğunu bildiren Geylan, “KPDK Toplantısında Memur Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Toplu Sözleşme masasına yetkili olmayan konfederasyonlar oturmasın’ dedi. Ali Yalçın aslında ‘Türkiye Kamu-Sen o masada oturmasın’ demek istedi. Bunu, ilk genel başkan olduğunda da ifade de etmişti. O dönemde kendisinin acemiliğine vermiştik. Ama Ali Yalçın bugün hala aynı şeyleri söylüyorsa, bunu farklı anlamlara yorarız.

Bakınız; Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme masasına adeta bir gözlemci sıfatı ile katılıyor. İmza yetkimiz ve itiraz hakkımız yok, karar alma süreçlerine dahi müdahale edemiyoruz. Peki Türkiye Kamu-Sen’den neden bu kadar rahatsızlar? Asıl rahatsız olması gereken işveren tarafı yani Hükümet değil mi? Çünkü işveren tarafı, ‘Karşımda çalışanlar ne kadar az temsil edilirse daha az zam verebilirim’ diye düşünür. Buna rağmen işverenin sesi çıkmıyor, bir sendikanın başkanı, sağındaki solundaki gücün kırılması için uğraşıyor. Buradan net olarak ifade ediyoruz: 400 bini aşkın üyenin gücü ile masaya oturan Türkiye Kamu-Sen’i engellemek hiç kimsenin haddi değildir. Herkes haddini bilecektir” diye konuştu.

Ek gösterge sözü ne zaman yerine getirilecek?

Ek gösterge sözünün yerine getirilmesini de isteyen Geylan şunları söyledi: “Bilindiği gibi 24 Haziran seçimlerinden önce Sayın Cumhurbaşkanı taahhütte bulunarak, öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve polislerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağını söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu adımını doğru bulurken, eksik olduğunu da dile getirmek istiyoruz. Diğer meslek gruplarını tasarı dışında bırakmak çalışma hayatında huzursuzluğa sebep olacaktır. Bu minvalde Türkiye Kamu-Sen, bütün kamu çalışanların ek göstergelerinin yükseltilmesi ve ek göstergeden faydalanamayan yardımcı hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlarımıza ek gösterge hakkı verilmesi talebini içeren bir yasa tasarısı hazırlayarak, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı marifetiyle ile TBMM’ye sundu. Şu anda yasa tasarımız Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmektedir. Ek gösterge konusunu önemsiyoruz.”