Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ülke TV’de Mustafa Yıldız’ın hazırlayıp sunduğu Odak Noktası programına konuk oldu. Amerika Başkanı D. Trump’ın kararı ile başlayan tartışmalara değinen Yalçın, “Ne Trump’ın imzası ne de İsrail’in rızası Kudüs’ü başkent yapmaya yetmez. ABD’nin Kudüs’le ilgili arayışı da, İsrail’in Kudüs’ü başkent yapma çırpınışı da beyhudedir ve hüküm, sonuç üretmekten acizdir” dedi.

Ortadoğu'daki kan zulüm ve gözyaşının nedeninin emperyalizm failinin Siyonizm olduğunu belirten Yalçın, Bölgedeki sancıların bir çoğu, İsrail'in arz-ı mev'ud hedeflerine ulaşabilmesinin önünü açmak üzere, Emperyalistler tarafından bölgeyi istikrarsızlaştırma çabalarından kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na da çağrıda bulunan Yalçın, İslam İşbirliği Teşkilatı, kuruluş gayesine uygun olarak bölgedeki sorunları çözmek için adımlar atmalı. İsrail'in, Filistin'de işgalci konumunda olduğunu yüksek sesle dile getirmelidir. Tam bağımsız ve egemen Filistin Devleti, özelde Ortadoğu’da genelinde bütün dünyada kalıcı barış için ön ve gerek şarttır. ABD,İsrail’in Filistin’de işgalci devlet konumunda olduğunu kabul etmelidir. İİT üyesi ülkeler, Filistin Devleti’ndeki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımalıdır” ifadelerini kullandı.

Pazar günü Ankara Anadolu Meydanı’nda yapılacak olan ve 6 sivil toplum kuruluşunun ortak düzenlediği miting için çağrı yapan Yalçın, “Sivil toplumu ve halkımızı Pazar 13.00'te Ankara Anadolu Meydanı'na Kudüs Mitingi'ne bekliyoruz” dedi.