Türkiye nin terör örgütü PKK/YPG'ye Fırat'ın doğusunda operasyon kararlılığı devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABDBaşkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde "Suriye'de bulunma nedeniniz olan DAEŞ bitti, neden hala buradasınız" sorusu Suriye'nin geleceğini değiştirdi. Kurmaylarının Erdoğan'ı doğrulaması sonrası Trump, ani bir kararla Suriye'den çekilme karar aldı.


Bu karar ile tüm dünya şoka girmişken, sahipsiz kalan örgüt kendisini koruyup kollayacak yeni bir ülke arayışına girmişti.

ABD'nin şok kararı sonrası bir açıklama yapan Erdoğan "bir süreliğine beklemeye geçtik" demişti.


YİNE BİR RUSYA ZİYARETİ SONRASI AFRİN OPERASYONU BAŞLAMIŞTI

Ancak bu beklemenin uzun sürmeyeceği aşikar. İlk operasyonun ise Münbiç'e yapılması bekleniyor. Zira Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde, Türkiye'den bir heyetin Rusya'ya gideceğini ve ardından kendisinin Putin ile yüz yüze görüşme yapacağını açıkladı. Yarın Rusya'ya uçması beklenen Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİTBaşkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer alıyor. Türkiye'nin çantasındaki en önemli konu ise, öncelikle Münbiç'te daha sonra ise Fırat'ın doğusunda Suriye hava sahasının Türkiye'ye açılıp açılmayacağı... ABD'nin çekilmesiyle hava sahası rejime, dolayısıyla Moskova yönetiminin kontrolüne geçmiş olacak. Suriye hava sahasının açılması Türkiye'nin YPG ve 330 km uzaklıktaki DAEŞ'e sınır ötesinde nokta harekatlar yapılması bakımından hayati önem taşıyor.

Türkiye ile Rusya Afrin operasyonu öncesinde de hava sahasını görüşmüş ve Rusların olumlu tavrı sonrası ertesi sabah Türkiye harekata başlamıştı.

KAYNAK:HABER7