Cumhurbaşkanı Berhem Salih bugün saat 16.00'da Ankara'ya geliyor. Görüşmelerin öncelikli gündem maddesini Suriye'deki gelişmeler oluşturacak.


ERDOĞAN DAVET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız aracılığıyla geçtiğimiz ay Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i Ankara'ya davet etmiş, Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Salih'in Erdoğan'ın davetinden memnuniyet duyduğu bildirilmişti.

ABD Suriye'den çekilirken Erbil'i kullanacak!

GÖRÜŞMENİN ÖNEMİNİ ARTTIRAN GELİŞME

Görüşmenin, ABD'nin Suriye'den çekileceğini açıklamasıyla daha da kritik bir hal aldı. Zira ABD, Suriye'ye yığınağı Irak üzerinden yapmıştı. Şimdi ise çekiliyor ve tekrar Irak'ı kullanması bekleniyor.

Ziyaretin önemi bu kadar artmışken ve bu gelişmeler yaşanırken Irak cephesinden dikkat çeken bir açıklama geldi. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, Suriye'den çekilecek Amerikan askerlerinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) toprakları üzerinden ABD'ye döneceğini açıkladı. Resul, Irak medyasına yaptığı açıklamada, "Suriye'den çekilecek ABD askerleri Irak merkezi hükümetinin kontrolündeki bölgelere değil Erbil'e geçecek. Belki daha sonra Erbil'den ABD'ye veya başka bölgelere dönecekler" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:HABER7