‘Adalet duygusunu zedeliyor’
Ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğe karşı olduklarını söyleyen Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, atama sisteminin eşit şartlarda, yarışmaya açık bir şekilde işletilmesi gerektiğini savundu.

 HAKSIZ BİR UYGULAMA

Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, öğretmenin ücretli veya sözleşmeli olarak nitelendirilemeyeceğini, adalet duygusunu zedeleyen mülakatla öğretmen alımı ve ücretli öğretmenliğin haksız bir uygulama olduğunu söyledi. Çoban, “Ücretli öğretmenlik adı altında istihdam edilen öğretmenlerin asgari ücretin altında bir ücrete mahkûm edilmesi haksızlık ve adaletsizliktir. Atama sistemi eşit şartlarda, yarışmaya açık bir şekilde işletilmelidir. Öğretmen açığı kadrolu öğretmenlerle kapatılmalıdır” dedi.

BAKAN ‘FARK YOK’ DEMİŞTİ

Şubat ayında 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını duyuran Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında fark olmadığını sadece öğretmen kimliği üzerinde yazan ibarelerin farklı olduğunu söylemişti. Bir sözleşmeli öğretmenin bankaya gittiğinde kimliğinin üzerinde sözleşmeli öğretmen yazmasından dolayı ücretli öğretmen sanıldığı örneğini veren Milli Eğitim Bakanı, yetkililere talimat verdiğini ve bu kimlik farkının da ortadan kaldırılarak üzerinde artık öğretmen yazılacağını vurgulamıştı. Bakan Yılmaz ayrıca 5 yıl ücretli çalışanların öğretmen mülakatlarına alınacağını da sözlerine eklemişti.

AÇIĞI KADROLU İLE KAPATIN

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitim Bir Sen ise öğretmen ihtiyacının farklı istihdam biçimleriyle giderilmesine karşı olduğunu duyurdu. Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, öğretmenin ücretlisi veya sözleşmelisinden bahsedilemeyeceğini, adalet duygusunu zedeleyen mülakatla öğretmen alımı ve ücretli öğretmenliğin haksız bir uygulama olduğunu söyledi. Çoban, “Ücretli öğretmenlik adı altında istihdam edilen öğretmenlerin asgari ücretin altında bir ücrete mahkûm edilmesi haksızlık ve adaletsizliktir. Öğretmen açığı kadrolu öğretmenlerle kapatılmalıdır” dedi.

MAĞDUR KİTLESİ BÜYÜYECEK

‘Sorunlara çözüm diye hayata geçirilen yöntemlerden, yeni sorunlara yol açan yaklaşımlardan imtina edilmelidir’ diyen Başkan Mustafa Çoban, Öğretmen ihtiyacının memur kadrolarına atama yapılmak suretiyle karşılanması; sözleşmeli, ücretli, usta öğretici gibi istihdam biçimlerine son verilmesi gerektiğini her platformda dile getirdiklerini söyledi. Bakanlığın ücretli öğretmenlik gibi yanlış bir uygulamayı bir başka yanlışla düzeltme ısrarından vazgeçmesi, öğretmen açığını adalet ve eşitlik ilkelerini gözeterek çözme yoluna gitmesi gerektiğini savunan Çoban, aksi halde mağdur kitlesinin git gide büyüyeceğini işaret etti.

EŞİT ŞARTLARDA OLMALI

Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu atama sistemi eşit şartlarda, yarışmaya açık bir şekilde işletilmelidir. Atama bekleyen öğretmen adaylarına, kurumlar arası geçiş talep eden öğretmen unvanına sahip kişilere ve usta öğreticilere de açık olan bir atama sistemi düzenlenmeli; hak edene hakkını veren, diğer taraftan da bir mağdur kitlesi oluşturmayan yöntemler benimsenmelidir. Bir taraftan üyelerinin ve eğitim çalışanlarının mali, sosyal ve özlük hakları için mücadele ederken, diğer taraftan dış mihraklar, istihbarat örgütleri, kökü dışarıda kendisi içeride olan piyonları, terör örgütleri, darbe yandaşları gibi millete ve millet egemenliğine savaş açmış şer odakları ve figüranlarının ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynadıkları karanlık ve kirli oyunlarını bozma adına millî idarenin ve milletin değerlerinin yanında yer aldık

“Omuz omuza, gönül gönüle verip her türlü olumsuz şartlara rağmen, gece gündüz demeden erdemli mücadelemizi hep birlikte, insan onurunu, emeği, alın terini, hakkı, hukuku, özgürlükleri; ülkemizi, milletimizi ve hakkı çiğnenen tüm dünya mazlumlarını önceleyen bir anlayışla sürdürüyoruz. Çalışma hayatının lokomotif kadrosu, eğitim alanının geleceği ve ümidi olan bir kadroyuz. Eğitim ve çalışma hayatının geleceği, birlikte ortaya koyacağımız performansla doğrudan ilgilidir. Yarınımızın bugünden daha iyi olması için emek harcayan,  iyi ve başarılı gençler yetiştirmek için özveride bulunan, gecesini gündüzüne katarak çalışan eğitimcilerin sorunlarının bir an evvel çözüme kavuşturulması, huzurlu bir iş ortamının sağlanması, hayat standartlarının yükseltilmesi olmazsa olmazdır. Eğitim çalışanlarının daha iyi çalışma şartlarına erişmesi, işinin başına sorunlarından arınmış bir şekilde gitmesi için ter akıtıyor, sorunların çözümü, mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi için verdiğimiz mücadeleye kararlılıkla devam ediyoruz”

Sendika olarak, herkesin derdini dert edindiklerini; diline, dinine, rengine, ırkına bakmadan mazlumun ve mağdurun yardımına koştuklarını kaydeden Çoban, bütün sendikal çalışmalarda bu sorumluluğun bilinci ile hareket ettiklerini söyledi. Eğitim Bir Sen’in Türkiye’deki sorunlara duyarlı olmanın yanı sıra dünyanın tamamına küresel bir gözle baktığına da temas eden Başkan Çoban,  “Nasıl ki Van depremi, Soma ve Ermenek maden faciaları, bizi kalbimizin en derin yerinden vurmuşsa; Filistin’de akan kan da Arakan’da yakılan insanlık da Mısır’daki gözyaşı da Doğu Türkistan’daki, Afganistan’daki, Suriye’deki zulüm ve katliamlar da bizi sinemizden vurmuştur, vurmaya da devam etmektedir. Evet, birinci derecede üyelerimize karşı sorumluyuz ama aynı zamanda büyük bir medeniyetin müntesipleri olarak milletimize ve tüm insanlığa karşı ahlâken, vicdanen sorumlu olduğumuzu da unutmamalıyız, unutmuyoruz” şeklinde konuştu.