7 Haziran 2016'da dönemin Muş Valisi Seddar Yavuz'u öldürmek üzere konuşlanan ancak son anda fark edilen 1 tonluk patlayıcı yüklü aracın perde arkası ortaya çıktı. Aracın içindeki donmuş balın sıcakta eriyip asfalta sızması sonucu fark edildiği ve polisin aracı kontrollü olarak bir taş ocağında patlatarak imha ettiği açıklandı.

PKK'ya göz açtırmadık

O dönemi anlatan Ordu Valisi Seddar Yavuz, "Muş'ta çok sayıda terör örgütü mensubuna operasyon yapıp eylem yapamaz hale getirince hedef olduk. Söz konusu bombalı araç evden valilik makamına giden yola bırakıldı. Ama bir vatandaşımızın ihbarıyla olay ortaya çıktı" diye konuşarak olayın perde arkasını şöyle anlattı: "Teröre karşı kararlı duruşumuzun ardından bize sevgi arttı. Ancak sosyal medyadan 'Senin bu ülkede mezarın dahi olmayacak, parçanı dahi bulamayacaklar' diye tehditler geldi."

HDP'LİDEN TEHDİT ALDIM

"Bundan önce de şu an tutuklu olan HDP'yi bir vekil 'Korumasız gez, zırhlı araca binme, yüreğin yetiyorsa cuma namazına yalnız git' diye açıktan beni hedef gösteren açıklamalar yaptı. Çok geçmeden de, Şenyayla Bölgesi'nden bir balcı minibüsü kaçırıldı. Üstü bal, altında 1 ton patlayıcı, 3 tane büyük tüp tuzaklanmış vaziyette Vali Konağı'nın karşısına geldi. Sıcak havada eriyen bal asfalta doğru düşünce bir vatandaşımızın ihbarıyla ekiplerimiz harekete geçti. Kumandaya patlatmak istediler, fakat çıkış saatimi bekleyen bombalı minibüs patlamadı. Şu an hepsi mahkemede yargılanıyor."

Teröre ağır darbe indirince hedef olduk

Vali Yavuz, "Hendek ve çukurun kazılmaya başlandığı andan sonra 1 Eylül 2015'te Muş Valisi olarak atandım. Türkiye'de ilk defa sözde mahkemelerini, sözde şehitliklerini, sözde akademilerini başlarına 15-16-17 Eylül tarihlerinde yıktım" diyerek şöyle devam etti: Başarılı operasyonların ardından Meşeiçi Kampı, Şenyayla dahil olmak üzere ve haraç toplayan, eziyet eden ne kadar PKK uzantısı varsa hepsinin gereğini yerine getirdik. Muş halkı böylesine güçlü bir duruş karşısında PKK ve uzantılarına prim vermedi."

AKŞAM