Vergi dilimindeki artış yıllık zammın altında Türk Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, bordroda artmış görülen maaş zamlarının memurların cebine girmeyeceğini savundu.

Türk Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, 2017 yılında yüzde 15Tik vergi diliminin 12 bin 600 TL den 13 bin TL ye çıkarıldığını ifade ederek, bu tablonun 2017 yılı için vergi diliminde yüzde 3Tük bir artış olduğunu ifade etti.

Çetinkaya, artışın 2017 yılında memur maaşına yapılacak yıllık yüzde 7lik zammın altında bir artış olduğunu ifade ederek, "Kaldı ki 2017 yılında ilk altı ayında gerçekleşen % 5.89 luk enflasyonun hemen hemen yarısı kadardır. Kısaca memurun sırtındaki vergi yükü de bir kat daha artmıştır.

Memur maaşları Nisan ayından itibaren azalmaya başladığı için memurlar 15 Temmuz'da alacakları zamlı maaştaki artışı hissetmeyecekler bile. Buna göre enflasyon farkı ile % 6.89 olarak açıklanan Temmuz zammının memurun cebine yansıması % 4 lük vergi dilimi kaybı ile erimiştir. Memurların aldığı maaş zammının bir kısmı vergi dilimindeki %5 lik artışla hükümet tarafından geri alınmıştır. Yani bordroda artmış görülen maaş zamları memurun cebine girmeyecektir" dedi.

Çetinkaya açıklamasının devamında şunları kaydetti; "Örneğin özellikle bazı öğretmenlerin, ödeyeceği gelir vergisi oranı Nisan ayından itibaren %20'ye yükseldi. Bu vergi artışı maaşlardaki zam oranını düşürdü. Kağıt üzerinde görülen zam görülürken gerçekte cebe giren para düştü. Bunda en büyük etken ise ders ücretlerinin bürüt olarak vergi matrahı olmasından kaynaklanmaktadır. Memurların büyük bir kısmının maaşlarındaki vergi kesintisi yılın ikinci altı aylık döneminde % 20 olacaktır.

Memur maaşlarından kesilen vergi dilimlerinde gerçekçi bir artış yapılmalıdır. %15 lik vergi dilimi 25.000 TL ye çıkarılmalıdır. Öğretmenlerin ek ders ücretleri mutlaka vergiden muaf tutulmalıdır. Böylece mayıs ayından itibaren %5 lik vergi artışı nedeniyle maaşları azalan memurların ve eğitim çalışanlarının vergi altında ezilmesi önlenecektir.

Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşmede yetkiyi kullanan sendika tribünlere oynamayı bırakarak işvereni değil memurların ve emeklilerin özlük haklarını sonuna kadar masada savunmalıdır.

Geçmiş dönemlerdeki toplu sözleşmelerde olduğu gibi kapı arkasında hükümetle anlaşarak imzayı atıp masadan kaçmamalıdır. Memuru ve emekliyi enflasyon altında ezilmeye mahkum etmemelidir.

Eğitim Çalışanları bundan ders almalıdır. Başta iş güvencesi olmak üzere daha büyük kayıplara uğramak istemiyorsa kendini hükümet karşısında temsil edemeyenlere değil gerçek sendikacılığın tek temsilcisi ve sendikal mücadelenin öncüsü Türkiye Kamu-Sen'e destek vererek yetkili sendika yapmalıdır."

Giresun Ekspres

kamu haber, kamu ajans, Kamudan haberleri ve gelişmeleri  Ajanskamu farkıyla aktarmaya devam edeceğiz.

Ajans kamu Haber/ www.ajaskamu.net