Bakan Selçuk Atatürk'ün müfredattaki yerini anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde Atatürk öğretimini ders ders ve yıl yıl anlattı.

Hürriyet 15.06.2021, 13:18
Bakan Selçuk Atatürk'ün müfredattaki yerini anlattı

Bakan Selçuk, Atatürkün Hayat Bilgisi dersinde çocukluğundan İnkılap Tarihi dersinde devlet adamlığı yeteneklerine kadar pek çok özelliğinin öğretim programlarında yer aldığını vurguladı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Bakan Selçukun yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığına bir önerge verdi. Aygun "Atatürk sevgisinin ilköğretim okullarından başlayarak en etkin şekilde anlatılması, Atatürk devrimlerinin ezberci anlayıştan uzak bir şekilde çocuklara kavratılması için müfredatta değişiklik yapacak mısınız?" sorusunu yöneltti.

Bakan Selçuk, Aygunun önergesine verdiği yanıtta, öğretim programlarına yer alan Atatürk eğitimini özetle şöyle aktardı:

Hürriyetten Umut Erdemin haberine göre: "Öğretim programlarımızın Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün fikirlerine, inkılaplarına ve tam bağımsızlık mücadelesi olan Milli Mücadelenin milletimize açtığı ufkun getirdiği fikri gelişimin gereklerine öğretim programlarımızda yeterli oranda yer verilmiş olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda, Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında Atatürkün hayatı, çocukluğu ve kişilik özelliklerine ilişkin Atatürkün hayatını bilir. Görsel ve işitsel materyallerle Atatürkün doğum yeri, anne ve babasının adı, ölüm yeri ve Anıtkabir üzerinde durulur. Atatürkün çocukluğunu araştırır. Atatürkün başarılı bir öğrenci olması, ailesine değer vermesi ve çocukluk anıları üzerinde durulur ve Atatürkün kişilik özelliklerini araştırır. Atatürkün arkadaşlarıyla iş birliği içerisinde çalışması; başkalarının görüşlerine değer vermesi gibi özellikleri üzerinde durulur.

TÜM SINIFLARDA MİLLİ MÜCADELE

Türkçe Dersi (1-8inci Sınıflar) Öğretim Programında tüm sınıf düzeylerinde Milli Mücadele ve Atatürk teması yer almaktadır. Sosyal Bilgiler (4-7nci Sınıflar) Öğretim Programının genel amaçlarının ikinci maddesi: Atatürk İlke ve İnkılaplarının, Türkiye Cumhuriyetinin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasındaki yerini kavrayıp; demokratik, laik, milli ve çağdaş değerleri yaşatmaya istekli olmaları şeklinde olup Atatürkün Türk demokrasisinin gelişimine katkılarını açıklar kazanımına yer verilmiştir. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (8inci Sınıf) Dersi Öğretim Programında yer alan ve Atatürkün askerlik ve devlet adamlığı yetenekleri ile inkılapçı niteliklerini öğrenerek onun kişilik özelliklerini örnek almaları, Dönemin ağır şartlarında büyük güçlüklere rağmen Atatürkün önderliğinde gerçekleştirilen Türk İnkılabının tarihi anlamını ve önemini kavramaları ile Atatürk İlke ve İnkılaplarının, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyetinin dinamik temelini oluşturduğunu kavramaları kazanımları vardır.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (12. Sınıf) Dersi Öğretim Programının amaçları arasında öğrencilerimizin Atatürkün üstün askerlik ve devlet adamlığı yetenekleri ile inkılapçılığını kavramaları ve onu örnek almaları, Atatürkün önderliğinde gerçekleştirilen Türk İnkılabının anlamını ve önemini kavramaları, Atatürk İlke ve İnkılaplarının, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyetinin dinamik temelini oluşturduğunu kavramaları yer almaktadır.

Hürriyet

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10